Granat 9 - Pocisk C61
Pierwsze pruskie pociski do dział gwintowanych, pokryte grubym, ołowianym płaszczem i skonstruowane na początku lat 60-tych XIX w.,
takie jak granat 9 cm C/61 (rys)czy 12 cm C/61. Główną wadą pocisków tych wzorów było odrywanie się ich grubego i ciężkiego płaszcza ołowianego pod wpływem siły odśrodkowej działającej na obracający się w czasie lotu pocisk, co powodowało radykalną zmianę jego trajektorii. Dlatego też nie rzadko po ćwiczeniach znajdowano gołe, żeliwne, niezdetonowane granaty bez wspomnianego płaszcza oraz pourywane, leżące luzem płaszcze.
Ciekawostka :
w XIX-wiecznej niemieckiej nomenklaturze artyleryjskiej, w celu określenia rodzaju pocisku, stosowano oznaczenie składające się z litery „C” oznaczającej konstrukcję (niem. Construction), za którą - po ukośniku- umieszczano dwie ostatnie cyfry rocznika, w którym powstał model danego pocisku. Np. oznaczenie C/61 oznacza model, który powstał w roku 1861. W celu określenia kalibru działa, do jakiego przeznaczony jest pocisk, przed ww. zapis wstawiano przybliżoną średnicę pocisku podaną w centymetrach, np. 9 cm.