Twierdzę Srebrnogórską zbudowano w XVIII w. według projektu włoskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, zmodyfikowanego przez samego króla Fryderyka Wielkiego, w celu ochrony zdobytego przez Prusy Śląska. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną (586 m n.p.m.) wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.). W pierwszych wersjach projektu Twierdzy nie brano pod uwagę budowania jakiś poważniejszych umocnień na Chochołach. Pogląd ten jednak podległ weryfikacji. Warowna Góra na której umiejscowiona była główna część Twierdzy leży w odległości 1.5 km od Chochoła Wielkiego, ponadto jest niższa od niego niższa (Chochoł Wielki – 754 n.p.m. Warowna Góra – 686 n.p.m.). Słusznie zauważono, iż może być to pięta Achillesową Twierdzy. Podjęto decyzję o ufortyfikowaniu wzniesień. Dziś pokażę część z nich a konkretnie: Fort Chochoł Mały, Redutę Skrzydłową i Baterię Kazamatową.
Fort Chochoł Mały na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie (680 m.n.p.m).
Fort wybudowano w latach 1771-1772, posiadał narys kleszczowy. Był samodzielnym dziełem obronnym, zapewniał też zaplecze socjalne dla obsad Baterii tarasowej i fleszy.. Załoga liczyła 3 oficerów i 90 żołnierzy, uzbrojonych w 10 dział. Fort niestety nie miał szczęścia w swojej historii. Bardzo ucierpiał podczas oblężenia twierdzy przez wojska napoleońskie w 1807 roku. Po odbudowie zniszczeń wojennych ponownie stał się celem dział, po opuszczeniu twierdzy przez armię ostrzeliwano fort w 1869 roku w ramach prób prototypowych dział i pocisków. Jego obecny stan jest właśnie wynikiem tamtych testów.
Dziedziniec fortu.
Dziedziniec fortu. Wejście do kazamaty bojowej.
Kazamata studzienna. Studnia pierwotnie miała 24 metry głębokości.
Reduta Skrzydłowa.Znajduje się na zboczu Chochoła Wielkiego(754 m.n.p.m.). Wybudowana została w 1773r. Ostatnie umocnienie w ciągu fortyfikacji Chochołów, zamykające cały system obronny i osłaniające skrzydło Baterii Kazamatowej..
Kazamata w Reducie Skrzydłowej na Chochole Wielkim.
Bateria Kazamatowa na szczycie Chochoła Wielkiego. Wybudowana w latach 1773-1774. Uzbrojony był w 15 dział. Załogę stanowiło 6 oficerów i 70 żołnierzy.
Prawy bark Baterii. Widoczny Autor.
Fosa Baterii.
Wnętrze Baterii.