Pobojowisko
Narzędzia pól bitewnych - techniczno tematyczny ... => Historia cegielnictwa - wyrobów glinianych ... => INNE : HISTORIA ROZWOJU TECHNIKI - RZEMIOSŁA ... => STARE CEGIELNIE - ich historia , wyroby i zaplecze ... => Wątek zaczęty przez: Pani Zuzanna w Czw, 15 Kwi 2021, 07:40:07
-
W latach 1895-1899 powstała cegielnia Jana Bielawskiego w Nehrybce z nowoczesnym piecem kręgowym systemu Hoffmana z bocznym kominem. Piec był 16-komorowy, wkład pieca wynosił 120 000 sztuk cegieł,a dobowa produkcja 15 000 sztuk cegieł. Długość kanału ogniowego mierzyła 33,5m, szerokość 1,6m, wysokość 1,6m, powierzchnia przekroju 2,56m2, odległość komina od pieca 4,7m, wysokość komina 38m, średnia temperatura wypału 950°C. Cegielnia posiadała pięć suszarni od stelażowanych o łącznym składzie 280 000 sztuk cegieł, dwa magazyny na odsuszoną surówkę, budynek administracyjny i budynek wyrobni, które wybudowano w 1922r. W obiekcie wyrobni zamontowano: ucinacz ręczny, prasę ślimakowa Ø300, walce gładkie Ø400, gniotownik kotłowy, wyciągarkę cierną, zasilacz okrągły,prasę dachów-czarkę i prasę rewolwerową9. Wszystkie te urządzenia były zasilane napędem zbiorowym poruszanym najpierw lokomobilą parową o mocy 60KM modernizacji silnikiem wysokoprężnym marki Dangren o mocy 120KM i obrotach 60 obr/min. W 1960 roku wymieniono część przestarzałych maszyn i wprowadzono napęd elektryczny. Transport wewnętrzny był realizowany za pomocą wózków karuzelowych,kolebowych i platformowych popychanych ręcznie po torze o rozstawie szyn 600mm. Stosowano również taczki do wywozu cegły z pieca. Cegielnię obsługiwało od 25 do 50 pracowników.Do czasu II wojny światowej cegielnia produkowała cegłę i dachówkę.Po wojnie ze względu na brak surowca do produkcji wyrobów cienkościennych produkowała tylko cegłę.Po 1945 roku cegielnia wielokrotnie zmieniała właściciela. Została zlikwidowana w 1992r. Pozostał po niej komin i resztki fundamentów obudowy pieca.
Foto Ludwika Sawickiego(1893–1972)
-
Extra materiał i tylko szkoda że na archiwalnym nie ujęto komina...
Cegielnia w okresie budowy Twierdzy Przemyśl przyjmowała zamówienia na produkcję cegły na potrzeby Armii Austr-Węgry.. do budowy fortów ,magazynów,.koszar i innej infrastruktury...
Dziś cegielnie niestety to ruina z rozpadającym się piecem i jedynie komin w całości jeszcze stoi...
Obok komina pozotsałości budynków infrastruktury o której wyżej napisała P.Zuzanna... :hug ( budynek administracyjny i budynek wyrobni, które wybudowano w 1922r. W obiekcie wyrobni zamontowano: ucinacz ręczny, prasę ślimakowa Ø300, walce gładkie Ø400, gniotownik kotłowy, wyciągarkę cierną, zasilacz okrągły,prasę dachów-czarkę i prasę rewolwerową9. Wszystkie te urządzenia były zasilane napędem zbiorowym poruszanym najpierw lokomobilą parową o mocy 60KM modernizacji silnikiem wysokoprężnym marki Dangren o mocy 120KM i obrotach 60 obr/min. W 1960 roku wymieniono część przestarzałych maszyn i wprowadzono napęd elektryczny.)
Dla mnie i chyba Zuzanny cegielnia bardzo ważna z zwzględu na nasze plany o cegle fortecznej , i mam nadzieję ze odnajdziemy wszystkie produkty tej cegielni , do kiedyś ekspozycji...
Was zapraszam do pokazywania Waszych cegieł, dachówek z tej cegielni... i bardzo prosimy o każdą informację , hipotezę i ploteczkę na temat tej cegielni..
:salut :piwko
Na poczatek kilka foto z miejsca wjazdu na teren..
-
Jak już pisałam w Nehrybce był piec kręgowy typu Hoffman. Znalazłam troszkę ciekawych informacji . Dla chętnych do poczytania.
W trosce o zmniejszenie zużycia paliwa dążono do skonstruowania pieca, który wyeliminowałby konieczność każdorazowego rozpalania pieca, a ponadto zapewniał wyzyskanie ciepła gazów spalinowych i gorącego powietrza ze stygnących komór. W drugiej połowie XIX w. wapiennictwo, jak również przemysł ceramiki budowlanej uzyskał piec o bardzo cennych wówczas walorach technicznych. A mianowicie w 1858 r.niemiecki budowniczy Fryderyk Hoffman z Berlina i radca budownictwa Licht z Gdańska uzyskali patent na piec pierścieniowy zwany piecem Hoffmana.Początkowo wynalazek ten nie miał żadnego powodzenia, dopiero, gdy w 1867 r. na wystawie w Paryżu uzyskał złoty medal wzbudził żywe zainteresowanie i zaczął rozpowszechniać się, stwarzając po dalszych udoskonaleniach nową erę w rozwoju techniki wypału wapna i ceglarstwa. Piec ten odznacza się dość dużą wydajnością dzięki wykorzystaniu zasady przeciwprądu, ponadto ma stosunkowo niskie zużycie paliwa oraz daje wapno w dużych bryłach,najchętniej zamawiane dla budownictwa. Główną wadą tego pieca zwanego również kręgowym jest duża liczba potrzebnych ludzi do jego obsługi oraz uciążliwość pracy, z uwagi na duże zróżnicowanie temperatur w załadowywanych i rozładowywanych komorach w stosunku do temperatur zewnętrznych szczególnie w porze zimowej. Do 1939 r. piec kręgowy pozostał u nas najbardziej rozpowszechnionym typem pieca wapienniczego. Początkowo piec miał kształt okrągły. Opis takiego pieca pierścieniowego (kolistego) znajdujemy w informacji zawartej w czasopiśmie „Postęp” z 1862 r. z jednoczesnym podkreśleniem zasług Polaka c.k. uprzywilejowanego inżyniera w Austrii Maciejowskiego, który pracował razem z Köstlinem ,Hoffmanem i Lichtem nad ideą, urzeczywistnieniem, a szczególnie rozpowszechnieniem tego typu pieców. Jednocześnie redakcja informuje że osoby zainteresowane budową pieców kolistych mogą zgłaszać się do biura komisowego przy redakcji „Postępu” w Wiedniu, za którego pośrednictwem p. Maciejowski podejmuje stawianie pieców jego wynalazku na ziemiach polskich. W bliższym opisie podaje, że kształt kanału piecowego jest pierścieniowaty przy czym średnica przeciętnego pierścienia może być dowolnej długości.
-
Na stronie RCIN ( Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych) znalazłam więcej zdjęć archiwalnych należące do spuścizny po prof. Ludwiku Sawickim, który przeprowadzał wykopaliska archeologiczne na terenie cegielni w Nehrybce.
www.rcin.org.pl
-
cdn
-
.
-
fajne ciekawe foty , tylko co to za badania , co znalazł i co było owocem jego prac :hmm
i ciegle nie widać pieca , komina i cegieł.... były jakieś takie archiwalne :pyt
-
Chyba czas coś pokazać z ich wyrobów...
Kilku numerów jeszcze mi brakuje i kilka ciekawych z literami i N z dwukropkiem (N;)
N L
J N
N ;
Popatrzcie jaka ładna kropeczka przy (.6 N) teraz trzeba szukać .9 N
1 N
2 N
3 N
N 5
.6 N
7 N
N 8
N 10
-
fajne ciekawe foty , tylko co to za badania , co znalazł i co było owocem jego prac :hmm
i ciegle nie widać pieca , komina i cegieł.... były jakieś takie archiwalne :pyt
Badani z 1956 przeprowadzone przez L. Sawickiego dotyczyło stanowiska kulturalnego z okresu paleolitycznego. Poniżej sprawozdanie z tych badań ściągnięte z http://rcin.org.pl. Co do zdjęć archiwalnych pieca, komina czy z okresu działania cegielni jeszcze nie dotarłam do nich, jeszcze.
BADANIA TERENOWE LUDWIK SAWICKI SPRAWOZDANIE Z TERENOWYCH PRAC BADAWCZYCH ZAKŁADU PALEOLITU IHKM PAN PRZEPROWADZONYCH W 1956 R
Prace terenowe Zakładu Paleolitu IHKM PAN ograniczyły się w 1956 r. do ukończenia badań odcinka 1 na paleolitycznym stanowisku lessowym Piekary II oraz do wykonania orientacyjnych badań stratygraficznych w cegielni w Hrubieszowie, na terenie nieczynnej cegielni w Przemyślu i cegielni w Nehrybce koło Przemyśla.
1. Stanowisko Piekary II — „Na okrążku"
Dokładną lokalizację tego stanowiska oraz charakterystykę jego stratygrafii i ogólną charakterystykę inwentarza krzemiennego podałem w sprawozdaniu z prac badawczych terenowych Zakładu, przeprowadzonych w 1956 r. Jak to przedstawia plan tego stanowiska (ryc. 2), badania przeprowadzone w 1956 r. (3—'24 VIII) objęły brzeżne partie odcinka 1 (lb i lc). Zostały one doprowadzone do podłoża skalnego, występującego na głębokości 3 m w spągu pokrywy lessowej. W wyniku uzyskano bardzo bogaty materiał wyłącznie krzemienny, który będzie przedmiotem specjalnej publikacji. W celu zabezpieczenia od osuwisk przyległej, nie zbadanej części stanowiska po zakończeniu prac wykopaliskowych cały teren odcinka 1 został równomiernie zasypany.
2. Hrubieszów
Na skutek informacji przekazanej przez mgra J. Trzeciakowskiego o występowaniu w cegielni „Feliks" (ok. 3 km na N od miasta) kości kopalnych, a prawdopodobnie również wyrobów krzemiennych — cegielnię tę odwiedziłem (27 — 29 VII) w celu uzyskania na miejscu bliższych informacji oraz zorientowania się w warunkach wy-stępowania tych znalezisk. Nowy kierownik cegielni oraz nieliczni robotnicy zatrudnieni w wykopie o znaleziskach tych nic nie wiedzieli. Uzyskałem zapewnienie, że w wypadku odkrycia szczątków kostnych lub wyrobów krzemiennych o fakcie tym Zakład zostanie niezwłocznie powiadomiony. W wykonaniu tego zobowiązania, pismem z dn. 14 XII 1956 r. kierownik cegielni powiadomił Zakład o odkryciu kości i okruchów węgla, prosząc o przeprowadzenie badań na miejscu tych odkryć, które w tym celu zostały zabezpieczone. Badania te Zakład zamierza wykonać w pierwszej połowie maja 1957 r. Cegielnia eksploatuje utwory lessowe, które na dużej przestrzeni i do głębokości kilku metrów są odsłonięte w wykopie cegielnianym. Wykorzystując ten fakt, prze-prowadziłem wstępne, orientacyjne badania stratygraficzne tych utworów. Pobrano próbki różnych poziomów lessu oraz gleby kopalnej. Próbki tej ostatniej przekazano Instytutowi Botanicznemu PAN w Krakowie w celu wykonania analizy palinologicznej.
3. Przemyśl
W wykonaniu planu prac badawczych terenowych Zakładu podjęte zostały przeze mnie (14 IX — 22 IX) badania stratygraficzne na terenie wykopu nieczynnej od dawna cegielni Teicha, znajdującej się na południowej peryferii miasta. W cegielni tej, eksploatującej utwory lessowe, znajdowane były w okresie międzywojennym (w latach trzydziestych) liczne kości kopalne, okruchy węgla oraz wyroby krzemienne. Sygnalizowały one obecność stanowiska paleolitycznego, które na skutek eksploatacji lessu uległo prawdopodobnie całkowitemu zniszczeniu. Badania moje miały na celu wyjaśnienie warunków stratygraficznych zawartości kulturowej tego stanowiska oraz wyjaśnienie celowości i możliwości podjęcia prac wykopaliskowych. Wykonane zostały 3 szurfy do głęb. 12 m i 2 szybiki do głęb. 4 m. Pobrano liczne próbki różnych utworów oraz okruchy drewna kopalnego. Te ostatnie, jak również próbki wymagające wykonania analiz palinołogicznych, przekazano Instytutowi Botanicznemu PAN w Krakowie. Według uzyskanych na miejscu informacji jedynie teren przyległy do wykopu od południa może zawierać jeszcze materiały paleolityczne. Wskazywałby na to również fakt znalezienia na spodzie szurfu 2. ułamka kości. Jest to jednak teren zabudowany, podjęcie prac wykopaliskowych nastręczałoby poważne trudności i prace byłyby bardzo kosztowne. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną szczegółowo przedstawione w publikacji specjalnej.
4. N e h r y b к a — ok. 4 km na S od Przemyśla
W celu pozyskania materiałów porównawczych i uzupełniających wyniki badań stratygraficznych w wykopie dawnej cegielni Teicha w Przemyślu — przeprowadziłem (16 IX) wstępne, orientacyjne badania stratygraficzne na terenie cegielni w Nehrybce. Dały one bardzo cenne materiały z tego zakresu, zwłaszcza wobec stwierdzenia faktu występowania na terenie wykopu tej cegielni poziomu kulturowego paleolitycznego tego samego wieku, co stanowisko przemyskie. Z utworów odsłoniętych w tej cegielni pobrane zostały liczne próbki utworów lessowych i gleby kopalnej. Część próbek pobranych z poziomu gleby kopalnej przekazana została Instytutowi Botanicznemu PAN w Krakowie w celu oznaczenia ich zawartości paleobotanicznej. Wynik prac w Nehrybce wskazuje na potrzebę przeprowadzenia w 1957 r. uzupełniających badań w tej cegielni i w paru innych cegielniach znajdujących się w okolicach Przemyśla.
-
fajne ciekawe foty , tylko co to za badania , co znalazł i co było owocem jego prac :hmm
i ciegle nie widać pieca , komina i cegieł.... były jakieś takie archiwalne :pyt
Badani z 1956 przeprowadzone przez L. Sawickiego dotyczyło stanowiska kulturalnego z okresu paleolitycznego. Poniżej sprawozdanie z tych badań ściągnięte z http://rcin.org.pl. Co do zdjęć archiwalnych pieca, komina czy z okresu działania cegielni jeszcze nie dotarłam do nich, jeszcze.
BADANIA TERENOWE LUDWIK SAWICKI SPRAWOZDANIE Z TERENOWYCH PRAC BADAWCZYCH ZAKŁADU PALEOLITU IHKM PAN PRZEPROWADZONYCH W 1956 R
Prace terenowe Zakładu Paleolitu IHKM PAN ograniczyły się w 1956 r. do ukończenia badań odcinka 1 na paleolitycznym stanowisku lessowym Piekary II oraz do wykonania orientacyjnych badań stratygraficznych w cegielni w Hrubieszowie, na terenie nieczynnej cegielni w Przemyślu i cegielni w Nehrybce koło Przemyśla.
1. Stanowisko Piekary II — „Na okrążku"
Dokładną lokalizację tego stanowiska oraz charakterystykę jego stratygrafii i ogólną charakterystykę inwentarza krzemiennego podałem w sprawozdaniu z prac badawczych terenowych Zakładu, przeprowadzonych w 1956 r. Jak to przedstawia plan tego stanowiska (ryc. 2), badania przeprowadzone w 1956 r. (3—'24 VIII) objęły brzeżne partie odcinka 1 (lb i lc). Zostały one doprowadzone do podłoża skalnego, występującego na głębokości 3 m w spągu pokrywy lessowej. W wyniku uzyskano bardzo bogaty materiał wyłącznie krzemienny, który będzie przedmiotem specjalnej publikacji. W celu zabezpieczenia od osuwisk przyległej, nie zbadanej części stanowiska po zakończeniu prac wykopaliskowych cały teren odcinka 1 został równomiernie zasypany.
2. Hrubieszów
Na skutek informacji przekazanej przez mgra J. Trzeciakowskiego o występowaniu w cegielni „Feliks" (ok. 3 km na N od miasta) kości kopalnych, a prawdopodobnie również wyrobów krzemiennych — cegielnię tę odwiedziłem (27 — 29 VII) w celu uzyskania na miejscu bliższych informacji oraz zorientowania się w warunkach wy-stępowania tych znalezisk. Nowy kierownik cegielni oraz nieliczni robotnicy zatrudnieni w wykopie o znaleziskach tych nic nie wiedzieli. Uzyskałem zapewnienie, że w wypadku odkrycia szczątków kostnych lub wyrobów krzemiennych o fakcie tym Zakład zostanie niezwłocznie powiadomiony. W wykonaniu tego zobowiązania, pismem z dn. 14 XII 1956 r. kierownik cegielni powiadomił Zakład o odkryciu kości i okruchów węgla, prosząc o przeprowadzenie badań na miejscu tych odkryć, które w tym celu zostały zabezpieczone. Badania te Zakład zamierza wykonać w pierwszej połowie maja 1957 r. Cegielnia eksploatuje utwory lessowe, które na dużej przestrzeni i do głębokości kilku metrów są odsłonięte w wykopie cegielnianym. Wykorzystując ten fakt, prze-prowadziłem wstępne, orientacyjne badania stratygraficzne tych utworów. Pobrano próbki różnych poziomów lessu oraz gleby kopalnej. Próbki tej ostatniej przekazano Instytutowi Botanicznemu PAN w Krakowie w celu wykonania analizy palinologicznej.
3. Przemyśl
W wykonaniu planu prac badawczych terenowych Zakładu podjęte zostały przeze mnie (14 IX — 22 IX) badania stratygraficzne na terenie wykopu nieczynnej od dawna cegielni Teicha, znajdującej się na południowej peryferii miasta. W cegielni tej, eksploatującej utwory lessowe, znajdowane były w okresie międzywojennym (w latach trzydziestych) liczne kości kopalne, okruchy węgla oraz wyroby krzemienne. Sygnalizowały one obecność stanowiska paleolitycznego, które na skutek eksploatacji lessu uległo prawdopodobnie całkowitemu zniszczeniu. Badania moje miały na celu wyjaśnienie warunków stratygraficznych zawartości kulturowej tego stanowiska oraz wyjaśnienie celowości i możliwości podjęcia prac wykopaliskowych. Wykonane zostały 3 szurfy do głęb. 12 m i 2 szybiki do głęb. 4 m. Pobrano liczne próbki różnych utworów oraz okruchy drewna kopalnego. Te ostatnie, jak również próbki wymagające wykonania analiz palinołogicznych, przekazano Instytutowi Botanicznemu PAN w Krakowie. Według uzyskanych na miejscu informacji jedynie teren przyległy do wykopu od południa może zawierać jeszcze materiały paleolityczne. Wskazywałby na to również fakt znalezienia na spodzie szurfu 2. ułamka kości. Jest to jednak teren zabudowany, podjęcie prac wykopaliskowych nastręczałoby poważne trudności i prace byłyby bardzo kosztowne. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną szczegółowo przedstawione w publikacji specjalnej.
4. N e h r y b к a — ok. 4 km na S od Przemyśla
W celu pozyskania materiałów porównawczych i uzupełniających wyniki badań stratygraficznych w wykopie dawnej cegielni Teicha w Przemyślu — przeprowadziłem (16 IX) wstępne, orientacyjne badania stratygraficzne na terenie cegielni w Nehrybce. Dały one bardzo cenne materiały z tego zakresu, zwłaszcza wobec stwierdzenia faktu występowania na terenie wykopu tej cegielni poziomu kulturowego paleolitycznego tego samego wieku, co stanowisko przemyskie. Z utworów odsłoniętych w tej cegielni pobrane zostały liczne próbki utworów lessowych i gleby kopalnej. Część próbek pobranych z poziomu gleby kopalnej przekazana została Instytutowi Botanicznemu PAN w Krakowie w celu oznaczenia ich zawartości paleobotanicznej. Wynik prac w Nehrybce wskazuje na potrzebę przeprowadzenia w 1957 r. uzupełniających badań w tej cegielni i w paru innych cegielniach znajdujących się w okolicach Przemyśla.
no właśnie ... w latach 1957 było ich masę i prawie ślady wszystkich ok 50 cegielni w bardzo bliskiej okolicy miasta Przemyśl..
dziś są ślady po zaledwie kilku :cry ale i to cieszy...i obiecałem sobie że w Muzem Galicyjskiej Cegły Fortecznej , expo o wyrobacz Cegielni Nehrybka będzie jenym z głównych ekspozycji..
mam nadzieję że inni pasjonaci i kolekcjonarzy mają jakieś podwjne numery... 4 N - 9 N itd... i szukać bedę do upadłego..
a dziś kolega bezdomny z pieca... jakieś wykopaliska prowadzi :wow :hmm
-
Przeanalizowalem tematy i już wiem że dziś zostawiłem dość rzadko sotykaną sygnaturę cegieł z Nehrybka "NK" na Zuzy cegle z Nehrybka jest identyczna cecha...
jutro po nią wrócę.. :car2
-
A ja dziś taka cegłę znalazłam.
-
A ja dziś taka cegłę znalazłam.
kiepsko widać czy to 6 czy 9..... i daj prosze lepsze tej NK ..
i ciekawe co symbolizowało J N
-
na obrzeżach cegielni jest miejsce gdzie wychodzą tylko duże cegły 30x15 z samą cyfrą "6" lub "9"
ciekawe czy to wyrób tej cegielni :hmm
nigdy nie znalazłem innego numeru bez litery N jak tą właśnie 6-kę :wyk
-
A ja dziś taka cegłę znalazłam.
kiepsko widać czy to 6 czy 9..... i daj prosze lepsze tej NK ..
i ciekawe co symbolizowało J N
Wymylam i już sama nie wiem czy mam 6N czy 9N.
Dodaje zdjęcia w obu wersjach.
-
Ogólnie dziwna ,nigdy jeszcze nie trafem na te cechy Nehrybka w zagłębieniu frogu ... i bardziej na 9 pasuje... :hmm
-
a kiedyś na wysadzonym schronie Linii Mołotowa... popatrzcie ..
Wygląda na samo N , ale i tak wartompjechać klika odzyskać w całości..
-
a dziś trochę znowu po cegielni Nehrybka sie włóczyłem... i istotne info trafiłem..
na 99% cegła "PRL-ka" okońcowej wartosci "3" (15-3) pochodzi z tej właśnie cegielni...
przy okazji skompletowałem wsztystkie cechy od literowych ;
N L
N J
N ;
po numeryczbe od 1 do 10
1 N
2 N
3 N
4 N
N 5
.6 N
6
7 N
8 N
9 N
N 10
jak i
(15-3)
(15-57)
-
dziśbardzo ciekawa z Nehrybka i (N 3) popatrzcie na cyfrę "3" bardzo mała w porównaniu do N..
-
Dziś w szczerym polu znalazłam N.
Porzucona, samotna, czekała zdecydowanie na mnie 😎😁😎
-
Dziś w szczerym polu znalazłam N.
Porzucona, samotna, czekała zdecydowanie na mnie 😎😁😎
to nie kropka :nunu a "trzykropek"...
-
Dziś w szczerym polu znalazłam N.
Porzucona, samotna, czekała zdecydowanie na mnie 😎😁😎
to nie kropka :nunu a "trzykropek"...
Mały edit
Moja wada wzroku nie dostrzegła aż tylu kropek więc.....
Dziś w szczerym polu znalazłam N...
Porzucona, samotna, czekała zdecydowanie na mnie 😜😜😜
-
są wszedzie,,,
-
Dziś skromnie.... 4N wyciągnięte z potoku 😎
-
Dziś skromnie.... 4N wyciągnięte z potoku 😎
skromnie , ale za to bardzo celnie :good 4N trudno znaleść na cegielni
-
A dziś dowód że Bielawski bił też cechy z samymi cyframi..
Nie tylko forteczna "6" jaka tam lezy na wjezdzie do cegielni .. ale też nr "4"
ab tu fory z cegielni
i chyba ktoś przegonił bezdomnego z pieca... :hmm
nie ma stolika ani łóżka :niewiem
-
ostatnio jeden pasjonatów Mirek :acept :salut dał mi hipoteże że rzadko tam spotykane "N J" możę być błędem sztancy..
ale nie... to ewidentnie JN nie dopuścili by za tamtych czasów tak zniekształconej 7=ki ali 1-ki :nunu
a tu dziś kolejna mi wyszła...
-
Gdy znalazłem (małą trójkę "N 3") myslałem że po prostu "zecer" coś trochę spaprał i zrobił nie proprcjonalny wielosciowo numer 3 do litery N
A jednak nie i w sobote na cegielni znlazlem identyczny wzór i tym razem N9... czyli kolejna misja na kolejny komplet "małych N-ków" :krec :01
Popatrzcie sami..
-
długo nie misiałem czekać i pomału trzeci komplet sie składa :good
dziś N i małe 5 czyli "N 5" i ogryzek też małej trójki.. "N 3"
-
a dziś sie bardzo ucieszyłem... :hura bardzo dziwna i nie spotykana mała jedynka ( N-1 ) a przy niej mała 8 i 3 ka..
-
dwa komplety gotowe do ekspozycji o tej cegielni i ekspoozycji o cegle fortecznej,.
-
A to nie obronny w Przeworsku :salut uzupełniony cegłą z cegielni w Nehrybce .
-
wwwoowww sporo i ciekawe dlaczego aż z Nehrybka :hmm
-
a ja przedwczoraj w klasztorze..
-
Na starej mapie TwierdzyPrzemyś z lat 1883-94 pięknie oznakowana... obok po prawej widać Bateria II Lini 2 Nehrybka i po lewej Cegielnie Knepela Izaka.