Pobojowisko

Twierdza w Tarakanowie

Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
Po III rozbiorze Polski, pod koniec XVIII wieku przez Zbaraż - Brody - Beresteczko - Sokal przebiegła granica pomiędzy rosyjskimi i austriackich imperium. Do obrony swoich zachodnich granic rząd carski postanowił zbudować system fortyfikacji obronnych. W okolicy miejscowości Dubno (3 km) do ochrony linii kolejowej Lwów - Kijów zbudowano fortyfikacje, bardziej znane jako Tarakanowski Fort. Głównym ideologiem budowy kilku ufortyfikowanych obiektów stał się bohater obrony Sewastopola, inżynier wojskowy, fortyfikator adiutant Eduard Totleben. W 1873 r. na budowę fortu przeznaczono 66 mln rubli. W latach 70-80 XIX wieku budowano fort dość intensywnie. Oprócz kamienia i cegły stosowano w konstrukcji nowy materiał - beton. W 1890 r., fort odwiedziła rodzina Aleksandra III. Pierwszym sprawdzianem dla fortu była I wojna światowa. Zniszczenie fortyfikacji rozpoczęło się latem 1916 r., podczas ofensywy Brusiłowa. W fortyfikacjach pokonano armię austriacką, a walkach zginęło 200 żołnierzy pochowanych w pobliżu twierdzy. W 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej, oddziałom Budionnego nie udało się usunąć Polaków z fortu. W 1965 r. Ministerstwo Handlu ZSRR próbowało w forcie utworzyć magazyn produktów w puszkach. Prowadzono prace nad oczyszczaniem kazamat, wykonano półki, drzwi, oświetlenie, ale nadmierna wilgoć uniemożliwiła przechowywanie produktów. Karpacki Okręg Wojskowy próbował również utworzyć skład samochodowych części zamiennych. Prowadzone były czasochłonne prace przygotowawcze, ale porzucono ten pomysł z tych samych powodów. Obiekt wybudowany na 4 hektarach, posiada siedem podziemnych poziomów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fort_w_Tarakanowie
W tym poście znajduje się 5 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • IMG20211024111002 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111013 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111230 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111259 (Kopiowanie).jpg
  • Schowek03.jpg
« Ostatnia zmiana: Nie, 05 Gru 2021, 08:59:25 wysłana przez Janio »


Offline cyga...

  • Administrator
  • Marszałek
  • *
    • Wiadomości: 5229
    • Karma: +1/-0
Bardzo ciekawa i imponująca do dziś fortyfikacja....
poprosze o wiecej i fotorelację  :ave


Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
Teraz trochę inny opis ze strony internetowej ukraińskiej:
https://vidviday.ua/blog/en/tarakaniv-fort-the-hunted-place/

Arystokratyczny fort Tarakaniv (nowa forteca Dubno) przypomina brytyjską architekturę kolonialną swoimi przepięknymi liniami, dużą ilością arkad i dekoracji architektonicznej. Znakomity zabytek sztuki fortyfikacyjnej XIX wieku, znajdujący się na przedmieściach wsi Tarakanów w obwodzie rówieńskim, jest dziś opuszczony i tym samym jest najbardziej mistycznym miejscem na Ukrainie.
Fort Tarakaniv został zbudowany w celu ochrony granic Imperium Rosyjskiego w drugiej połowie XIX wieku. Nowy system linii obronnych zaprojektował wybitny inżynier wojskowy Eduard Totleben. Według planu jednym z najważniejszych umocnień na granicy z Austro-Węgrami miała być konstrukcja do obrony Dubna i odcinka linii kolejowej Kijów-Lwów. Prace budowlane nad projektem Eduarda Totlebena rozpoczęły się w 1873 roku. Na budynek przeznaczono 66 mln rubli ze skarbca cesarskiego. Budowę ukończono dopiero w 1890 roku po śmierci inżyniera. Gdy członkowie rodziny cesarskiej przybyli zobaczyć fort, pokazano im dobrze uzbrojony kompleks obronny o powierzchni 4 hektarów, murach o wysokości 6 m, potężnym systemie podziemnych poziomów i nowoczesnej infrastrukturze. Twierdza została wyposażona w system wentylacji, sieć elektryczną, wodociąg, kanalizację, a nawet połączenie telefoniczne. Na potrzeby garnizonu przewidziano punkt medyczny, jadalnię, pralnię i piekarnię. Był też kościół garnizonowy. Fort był uzbrojony w 40 dział różnego kalibru i 10 karabinów maszynowych. Choć twierdza była tak potężnie rozbudowana, nie zdołała spełnić misji. Niepokoje wśród żołnierzy w 1905 roku doprowadziły do ​​rozpadu garnizonu, a sam fort zamieniono na więzienie.
Debiut bojowy fortu miał miejsce w czasach I wojny światowej, podczas drugiego oblężenia kiedy fort był obsadzony wojskami austro-węgierskimi znalazł pod ogniem zaciekłego ataku artyleryjskiego armii rosyjskiej. W tym czasie fort został w dużej mierze zniszczony. W sąsiednim lesie zachowały się do dziś wzgórza oznaczające grobowce żołnierzy austriackich, którzy bronili fortu. W 1920 r. twierdza gościła część wojska polskiego, które wojska Budionnego próbowały wyeliminować.
Podczas II wojny światowej obok fortu przebiegała akcja wojskowa, ale w latach powojennych wydział NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych) pozostawił zabetonowane przejścia. To, co zostało zakopane pod grubym betonem, wciąż pozostaje tajemnicą. W następnych latach fort został przystosowany do przechowywania konserw i części zamiennych do samochodów. Jednak te próby poszły na marne ze względu na nadmierną wilgotność i brak wentylacji. Przez wiele lat fort służył jako teren strzelecki dla wojska, a jednocześnie zaczął się rozpadać, zamieniając się w cenne ruiny. Nielegalne wykopaliska też przyczyniły się do dewastacji fortu fortu. Dziś fort wraz z szeregiem opuszczonych zabytków należy do Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Fort, który miał znaczenie strategiczne, miał pecha. Dziś twierdza, opanowana przez czas i czynniki fizyczne, popadła w niesławę. Ludzie wędrują w ciągu dnia; w nocy słychać odgłosy upiornego marszu bojowego. To kontrast fatalnego piękna i ukrytego niebezpieczeństwa, które zwracają uwagę turystów na kazamaty i podziemny fort. Próbują rozwikłać tajemnicę cytadeli i podnieść zasłonę jej legendarnej przeszłości. Przez ściany rosną drzewa, mury niszczeją, w ciemnych i wilgotnych kazamatach panuje cisza.
Kontury fortu Tarakaniv przypominają romb. System obronny obejmował głęboką fosę i wały ziemne, wzmocnione murem oporowym z ozdobnym układaniem. Cytadela połączona była z zewnątrz dwoma mostami i podziemnymi tunelami. Wokół znajdowały się bajeczne budowle, 105 dwupoziomowych kazamat z ozdobnymi fryzami i pilastrami. Kazamaty były wykorzystywane do mniejszej siły roboczej garnizonu, gospodarstwa domowego i potrzeb wojskowych. W czasie działań wojennych kazamaty mogły pomieścić do 800 osób.
Fantazyjny gmach oficerski obłożony czerwoną cegłą jako kazamaty stanowiły centralny budynek kompleksu. Mieściła się w nim siedziba gubernatora fortu, pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze dla oddziału artyleryjskiego. Korpus oficerski i kazamaty częściowo ocalały i teraz zachwycają niemilitarną świetnością
Rozgałęziona sieć podziemnych przejść fortu, wyposażonych w strzelnicę, jest ukryta. Pod wałem ziemnym znajdowały się również podziemne korytarze. Dziś budowla jest oficjalnie zamknięta dla zwiedzających, ale turyści spragnieni wrażeń  grupami i indywidualnie przyjeżdżają do wsi Tarakanów w rejonie Dubna, aby dostać się na teren fortu.
Według legendy w czasie II wojny światowej Niemcy opracowali w forcie tajną broń. Mówią, że niektórzy ludzie zniknęli w fortecy. Na jednej ze ścian twierdzy znajduje się spis nazwisk osób, które nie wróciły z fortu w drugiej połowie XX wieku. Podobno nocą po forcie krążą duchy żołnierzy austriackich, którzy znaleźli ostatnie schronienie na przedmieściach budowy. Lepiej zachowaj szczególną ostrożność, eksplorując kazamaty i przejścia podziemne, ponieważ beztroscy turyści mogą natknąć się na studnie pułapkowe. Weź latarkę, aby zobaczyć fort lub zwiedzaj fort tylko z doświadczonym przewodnikiem. W przeciwieństwie do całkiem przyzwoitego i zadbanego zamku Dubno, fort Tarakaniv przyciąga dziką architekturą i tajemnicą legend.
W tym poście znajduje się 5 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • IMG20211024111047 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111217 (Kopiowanie).jpg
  • P1060624 (Kopiowanie).JPG
  • P1060661 (Kopiowanie).JPG
  • P1060672 (Kopiowanie).JPG


Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
Dzieło otacza głęboka, sucha fosa, z murowaną przeciwskarpą
Czy to jest łuk opróżniony czy chodnik minowy - w przeciwstoku znajdują się wnęki w chwili obecnej otwarte, od każdej wnęki do następnej biegnie niski chodnik wzdłuż fosy, ponadto w każdej wnęce krótki chodnik biegnie w głąb fosy, chodniki są częściowo zasypane ziemią.

ŁUK OPRÓŻNIONY - element konstrukcyjny fortyfikacji umacniający stoki fosy, wykonany jako sklepiona komora, zamknięta od czoła ścianą, od tyłu i spodu naturalną warstwą ziemi, od góry zaś chroniona ziemią nadsypaną na sklepienie i formującą wal lub stok.

CHODNIK MINOWY - chodnik podziemny, prowadzący do komór minowych w podziemnej walce minowej. Wyróżnia się chodniki minowe: główne, wiodące najkrótszą drogą do miejsca, gdzie ma być wysadzona mina podziemna; boczne (zwykle równolegle do głównego po obu jego bokach), zabezpieczające przed minami przeciwnika; podsłuchowe i wysunięte najdalej do przodu, w których umieszczono czaty podsłuchujące roboty podziemne przeciwnika. Chodniki minowe biegnące w stronę nieprzyjaciela łączyły galerie, usytuowane do nich poprzecznie. Chodniki minowe miały wymiary w przekroju poprzecznym, pozwalające na poruszanie sie w pozycji wyprostowanej; budowano także chodniki minowe mniejsze: półsztolnie, pozwalające na chodzenie ze schyloną głową, oraz sztolnie umożliwiające poruszanie się na klęczkach lub pełzanie.
W tym poście znajduje się 5 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • P1060605 (Kopiowanie).JPG
  • P1060606 (Kopiowanie).JPG
  • P1060607 (Kopiowanie).JPG
  • P1060608 (Kopiowanie).JPG
  • P1060610 (Kopiowanie).JPG


Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
W forcie trzy poterny prowadzą, no właśnie dokąd prowadzą?. Nie ma typowych kaponier jak w fortach austro-węgierskich tylko korytarz poterny kończył się stalowymi drzwiami za którymi umieszczone było działo wypychane w chwili ataku nieprzyjaciela?
W tym poście znajduje się 7 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • P1060611 (Kopiowanie).JPG
  • P1060617 (Kopiowanie).JPG
  • P1060622 (Kopiowanie).JPG
  • P1060656 (Kopiowanie).JPG
  • P1060688 (Kopiowanie).JPG
  • Schowek01.jpg
  • Schowek03 kaponiera.jpg


Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
Parę archiwalnych zdjęć wykonanych prawdopodobnie w okresie I wojny światowej po zdobyciu twierdzy przez żołnierzy austriackich.
https://polska-org.pl/8764035,Dubno,Fort_w_Tarakanowie.html
W tym poście znajduje się 7 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • Fort_w_Tarakanowie_Dubno_8764067.jpg
  • Fort_w_Tarakanowie_Dubno_8764070.jpg
  • Fort_w_Tarakanowie_Dubno_8764074.jpg
  • Fort_w_Tarakanowie_Dubno_8764077.jpg
  • IMG20211024110953 (Kopiowanie).jpg
  • Schowek03 wejście.jpg
  • Schowek03.jpg
« Ostatnia zmiana: Nie, 05 Gru 2021, 12:44:17 wysłana przez Janio »


Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
Trochę zdjęć z wnętrz fortu - naprawdę jest godny zwiedzania.
W tym poście znajduje się 10 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • IMG20211024111204 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111342 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111347 (Kopiowanie).jpg
  • P1060628 (Kopiowanie).JPG
  • P1060633 (Kopiowanie).JPG
  • P1060636 (Kopiowanie).JPG
  • P1060648 (Kopiowanie).JPG
  • P1060658 (Kopiowanie).JPG
  • P1060669 (Kopiowanie).JPG
  • P1060692 (Kopiowanie).JPG


Offline Janio

  • Global Moderator
  • Plutonowy
  • *
    • Wiadomości: 58
    • Karma: +0/-0
Teraz trochę zdjęć na zachętę :samgo
W tym poście znajduje się 10 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • IMG20211024111008 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111058 (Kopiowanie).jpg
  • IMG20211024111230 (Kopiowanie).jpg
  • P1060625 (Kopiowanie).JPG
  • P1060644 (Kopiowanie).JPG
  • P1060655 (Kopiowanie).JPG
  • P1060662 (Kopiowanie).JPG
  • P1060683 (Kopiowanie).JPG
  • P1060698 (Kopiowanie).JPG
  • P1060700 (Kopiowanie).JPG