Płaszów – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy XIII Podgórze. Dawna wieś położona na prawym brzegu Wisły na południowy wschód od Krakowa i przyłączona do niego w 1912 roku jako XXI dzielnica katastralna.
Wieś królewska położona w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego, należała do wielkorządców krakowskich.
Nazwa Płaszów wywodzi się od przezwiska Płasz. Pierwsza wzmianka o Płaszowie pochodzi z dokumentu Bolesława Wstydliwego dla klasztoru zwierzynieckiego z 1254 roku, w którym wymieniony jest Płaszów jako własność klasztorna.
Do największych przedsiębiorstw Płaszowa należały Płaszowska Fabryka Cegieł i Dachówek utworzona w 1896 oraz towarowy węzeł kolejowy Podgórze-Płaszów. Lokalizacji cegielni sprzyjały złoża gliny, którą wybierano np.: na terenie obecnego Stawu Płaszowskiego. Cegielnia miała swoje biuro w Krakowie na ulicy Gertrudy 8. W dniu 31.V.1948r zostało sporządzone orzeczenie Głównej Komisji o numerze NR. II. B. 825/47 zgodnie,z którym Płaszowska Fabryka Dachówek i Cegieł S. A. Kraków- Płaszów przeszła na skarb Państwa.
Materiały:
https://encyklopedia.biolog.pl/index.php?haslo=P%C5%82asz%C3%B3whttp://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP19480680527/O/M19480527.pdf