Chyrów (ukr. Хирів, Chyriw) – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie starosamborskim. Chyrów leży nad Strwiążem. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1528 położone było w XVI w. w województwie ruskim. Pierwsze wzmianki o Chyrowie pochodzą z 1374 roku, gdy stanowił własność Herburtów, rycerzy przybyłych z Moraw przywilejem księcia Władysława Opolczyka. W 1528 r. uzyskał prawa miejskie. Łaciński kościół katolicki został erygowany w 1531 r. przez Andrzeja Tarło, a po pożarze drewnianego kościoła w okresie III wojny północnej (prawdopodobnie był tu wówczas zbór kalwiński), wzniesiono nowy, murowany (1710). Z XVIII wieku pochodzą informacje o tutejszej gminie żydowskiej, która w tym stuleciu zbudowała cmentarz, a w 1740 r. wzniosła synagogę. W okresie I Rzeczypospolitej był własnością Ossolińskich, a następnie Mniszchów. Do 1772 r. ziemia przemyska w województwie ruskim. Od rozbiorów Polski w 1772 r. należał do powiatu starosamborskiego w Królestwie Galicji i Lodomerii. W 1867 r. odnowiono miejscowy kościół, a od 1872 przez miasto prowadzi ważna linia kolejowa łączącą Lwów z Budapesztem, tzw. Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna; w mieście wybudowano dworzec kolejowy. W latach osiemdziesiątych powstało miejscowe Collegium. W XIX wieku powstała druga synagoga. W 1913 r. miasteczko liczyło 3400 mieszkańców, a w tej liczbie około 1000 Polaków i ponad 2000 Żydów. W okresie walk polsko-ukraińskich od 4 listopada 1918 na odcinku linii kolejowej Zagórz – Ustrzyki Dolne – Krościenko – Chyrów walczył polski pociąg pancerny Kozak, którego obsadę stanowiły zmilitaryzowane oddziały kolejarzy z Zagórza. Pod Chyrowem walczył również z Ukraińcami 2 pułk strzelców podhalańskich dowodzony przez por. Karola Matzenauera.
W 1883 roku do Chyrowa przybyli pierwsi jezuici i rozpoczęli przygotowania do budowy Zakładu Ojców Jezuitów. 1 stycznia 1883 roku ojciec Henryk Jackowski poświęcił kamień węgielny, dając w ten sposób początek budowie zakładu. Ponieważ budowa wymagała olbrzymich ilości cegły, postanowiono otworzyć własną cegielnię. Pojawienie się w Chyrowie wydajnej cegielni przyczyniło się do rozbudowy samego Chyrowa. Jezuici, potrzebując pieniędzy na budowę zakładu, chętnie sprzedawali cegłę miejscowej ludności.
A tu ciekawy fragment ze XVIII. SPRAWOZDANIA ZAKŁADU NAUKOWO - WYCHOWAWCZEGO 00. Jezuitów
Budowę zaczęto 1. sierpnia 1883. r. po uroczystem poświęceniu kamienia węgielnego przez ks. Jackowskiego. Robotami kierował bezinteresownie p. Antoni Łuszczkiewicz przez pierwsze trzy lata.Po jego śmierci (14. grudnia 1886. r.) objął kierownictwo budowy śp. Jan Zakrzewski, budowniczy tarnopolski, który zmienił także plany frontu, ponieważ dla braku funduszów musiano odstąpić od zamiaru wybudowania w środku frontu wielkiej kaplicy.Roboty postępowały dosyć wolno. Pod zimę 1883. r. wyciągnięto mury połowy kollegium do powały pierwszego piętra, w roku następnym dla braku cegły, której założona tymczasem parowa cegielnia wskutek wadliwego urządzenia w dostatecznej ilości nie dostarczała, wykończono tylko pierwszą połowę kollegium po kaplicę a pod część drugą założono fundamenta. W roku 1885. całe kollegium było gotowe (15. sierpnia t. r. otwarto kollegium dla zakonnych studyów filozofii) jakoteż część lewego skrzydła konwiktu, podczas gdy część skrzydła prawego wyciągnięto tylko pod dach i nakryto.W roku 1886. wykończono budowę obu skrzydeł konwiktu i w lewem z nich otwarto konwikt 25. września. Następnego roku wybudowano środkową część frontu i zamknięto w ten sposób czworoboczny dziedziniec (68 m. długi, 60 m. szeroki), w którym mieściły się prowizorycznie urządzone rozmownice; w roku 1888. wykończono lewy pawilon frontu, a w roku następnym wybudowano pawilon prawy i nakryto dachem, tak że do wykończenia niewiele już pozostawało ; tymczasem wybuchł pożar 6. marca 1890. r., wywołany nieostrożnością rzemieślników i zniszczył w nim wszystko, prócz murów.Całą wiosnę i lato następne prowadzono roboty restauracyjne tak, że dopiero pod jesień, po ośmiu latach budowy, cały budynek był wykończony. Południowo-wschodnią część budynku zajmuje kollegium 88 m. długości (w świetle), do którego przypierają dwa boki konwiktu o długości 84 m ., zamknięte frontem z dwoma pawilonami o długości 172 m. Wysokość całego budynku do szczytu dachów wynosi 25 m.Równocześnie z budową nowego gmachu wzniesiono w jego sąsiedztwie budynki mniejsze, jak cegielnię z piecem pierścieniowym, pralnię w 1888., dom parterowy obok drogi dojazdowej, wreszcie odosobniony piątrowy szpitalik, przeznaczony dla zakaźnie chorych, wybudowany w latach 1889—90.Poprowadzono także drogi dojazdowe, urządzono wodociąg z trzema zbiornikami dla odczyszczania wody potoku leśnego, którego źródeł, leżących poza obszarem dworskim, nie można było wówczas nabyć. Pozakładano sady i urządzono boiska dla zabaw.
Wspomniana cegielnia stała u podnóża góry za konwiktem. Była czynna do I wojny światowej i została zlikwidowana w latach 20. XX wieku.
Linki do materiałów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chyr%C3%B3whttps://kuriergalicyjski.com/zaklad-ojcow-jezuitow-w-chyrowie-czesc-i/http://pbc.up.krakow.pl/Content/6592/B%C4%85kowice%20pod%20Chyrowem%201911%20Spr.%2018.pdf