Pobojowisko
Fortyfikacje obronne okresu działań II W.W. => 06-Rawsko Ruski R.U. => LINIA MOŁOTOWA ... => Sowieckie Fortyfikacje ; 1928-41 => Wzgórze Hrebciaka - w P.O.Brusno Stare... => Wątek zaczęty przez: cyga... w Nie, 14 Lut 2021, 10:04:56
-
Witajcie i kolejny schron P.O.Stare Brusno :salut:
Schron obserwacyjny (NP) o numerze katalogowym nr 104/41-W-I
Schron wkopany i wbudowany w sam szczyt Wzgórza Hrebianka...
Na poczatek mapka z G.B.Kriepost i Targeo.pl... :salut:
https://mapa.targeo.pl/linia-molotowa-przemysl/kategoria/2694/0971672
https://kriepost.org/mapa-lm.html?fbclid=IwAR0YVGuNSRpEyrls2LeA6wsiYZ6UYwf9SvA92vxGAzp-YAs-oA-bzfHlng4
-
Zanim zaczne pokazywac okolicę i sam schron... kilka szkiców budowy technicznej schronu..
Taki szkic z inwentaryzacji Wojska ludowego posiadam... i widać troche błędów , strzałke pokazujacą kierynek ostrzału :OO względem północy :hmm i cos im sie pokreciło z tym kierunkiem ostrzału :hm:
Tak to wyglada, i po samej długości "orylonu" chroniącego w tych typach wejscie do schronu, widac że cos im nie wyszło , lub za dużo gorzalki było :beer2:
rysunek posiada nr 8914... i zapewwne jest no numer schronu w Mosty Małe , lub Goraje... lub którys dziś juz wysadzony w 08-P.R.U..
-
A tu mój i Franza Aufmana :salut techniczny rysunek tego typu schronu NP...
-
Nie bedę duzo pisał i pokazywał , ten typ obserwacyjnego schronu szczegółowo opisałem w P.O.Kobylnica Ruska...
Powiem tylko że schron wkopany w najwyższy punkt wzgórza, i ponad naturalny szczyt wzgórza miały wystawać tylko dwa obserwacyjne cały odcinek peryskopy...
Trzy z czterech ścian miały ziemny obsyp, a sciana zapala (wejścia) trzy kotwy na którch instalowano zwieszaki siatek maskujacych..
Prosto z APK poszedłem na własnie ten schron, i już w oddali widać było ciut nienaturalne znikształcenie szczytu wzgórza Hrebcianki..
cdn..
-
I wchodzę do przelotni scjronu (ktoś ma moze wiedze co to za barwa ścian przelotni , jaką spotyklam na schronach RRRU-kto i kiedy nałożył ten kolor :hm: )
Na ścianach ten dziwny pomarańczowy (miodowy) kolor :OO :hm:
Nie zamontowane mocowania i zawiasy kraty a-szturmowej , strzelnica obrony wekścia bez pancerza RZ-39, nisza z rurą na okablowanie ośw. i w głębi przelotni już widać ościeżnicę ciężkich drzwi,..
-
W głębi oscieżnica , rura uproszczonej czerpni i rurka na kabeł łaczności polowej z umocnieniami polowymi odcinka... oczywiscie kabel zakończony był w niszy łączności polowej i tam poprzez gniazdo podpinali kable wychodzace na zewnątrz schronu do konkretnych polowych umocńeiń , ziemianek ,okopów itp...
-
I wchodzę do pierwszej izby peryskopu ..
w oscieżnicy gniazdo gniazda rygla ciężkich drzwi...
Wewnatrz pusty szyb peryskopu , rura czerpni ,kabla łącznosci polowej i przy posadzce rura zasilania z pobliskiego schronu z agregatem... oraz ta dziwna technologiczna głeboka nisza w zewnetrznej ścianie izby..
-
Na wejściu do drugiej izby szpilki oscieżnicy i pod stropem kanały wentylacji i na okablowanie..
wewnatrz widać już stanowisko strzelca R.K.M-u obrony wejścia.
-
druga izba peryskopu... strzelnia r.k.m-u ... rura z rurką skroplin wyrzutu zurzytego powietrza i dwie rury kabli łaczności pomiedzy schronami węzła...
-
i na koniec technologiczny szyb peryskopu i szyb anteny radiostacji..
-
na koniec wycieczka na strop... szyby peryskopów i ryszam na potężny OPK...
Tyle z mojej strony :salut