Pobojowisko

Inzynierowie Twierdzy Przemyśl

Gość · 6 · 584

Offline Elszarawy99

  • Cywil
  • *
    • Wiadomości: 378
    • Karma: +0/-0
Witam i w tym temacie przybliżenia sylwetek kilku inżynierów od których nazwisk wzięły się nazwy niektórych fortów Twierdzy Przemyśl


Offline Elszarawy99

  • Cywil
  • *
    • Wiadomości: 378
    • Karma: +0/-0

Anton Werner
Urodził się w 1828 r. – austriacki inżynier i wojskowy. Można powiedzieć, że jego kariera była związana z awansami Daniela Salis-Soglio, gdyż obejmował on kolejne zwalniane przez niego stanowiska.
Gdy w sierpniu 1873 r. Salis – Soglio jako dyrektor Inżynierii Fortecznej w Przemyślu awansował na dyrektora Inżynierii Fortecznej we Lwowie mającej nadzór nad Twierdzami Przemyśl i Kraków, Anton Werner został powołany na jego miejsce.
Następnie w 1876 r. Salis – Soglio zostaje prezydentem Wojskowego Komitetu Technicznego i Administracyjnego w Wiedniu, Werner obejmuje zwolnione przez niego stanowisko dyrektora Inżynierii Fortecznej we Lwowie.

Od 24.06.1878 r. Werner kieruje budową umocnień (pierścienia zewn.) wokół Przemyśla. Oprócz zaplanowanych 9 szańców, wykonano 18,5 km dróg ( w tym mosty i przepusty), 20 baraków magazynowych, 4 prochownie i 2 wartownie. Po zakończeniu prac Werner postuluje rozbudowę pierścienia o 4 kolejne dzieła i budowę rdzenia.

W dniu 26.11.1880 r. cesarz utworzył stanowisko dyrektora Budowy Fortyfikacji w Galicji, które obejmuje Anton Werner, awansowany do stopnia Generalmajora, pełniąc dalej funkcję szefa lwowskiej Inżynierii Fortecznej.

W latach 1881 – 1882 kieruje budową pierwszego fortu stałego – fortu VIII „Łętownia”, wprowadzając własne zmiany w projekcie zatwierdzonym przez Ministerstwo Wojny i Generalnego Inspektora Inżynierii Daniela Salis – Soglio, np. stosując beton w miejsce proponowanej przez Soglio ceglanej murarki.

Zaprojektował i zbudował w latach 1882 – 1884 drugi stały fort – fort artyleryjski jednowałowy XII „Żurawica”, nazwany później „Werner”. Przy jego budowie pracowało ok. 3,5 tys. osób od inżynierów po niewykwalifikowanych robotników i po raz pierwszy użyto mechanicznej betoniarki pomysłu Wernera. Według projektów Wernera wybudowane zostały forty artyleryjskie jednowałowe V „Grochowce” i VII „Prałkowce”.

Na zakończenie kariery Anton Werner obejmuje w 1885 r. funkcję Komendanta Twierdzy Przemyśl (pierwszego w jej dziejach), awansując na Feldmarschallleutnanta.

W stan spoczynku przeszedł w 1886 r. Zmarł w 1896 r. w wieku 68 lat.


Offline Elszarawy99

  • Cywil
  • *
    • Wiadomości: 378
    • Karma: +0/-0
Moritz von Brunner

Urodził się w dniu 30.07.1839 r. w Wiedniu. Podobnie jak Daniel Salis – Soglio, ukończył Akademię Inżynierską w Wiedniu i w 1859 r. w wieku 20 lat wstąpił do armii austriackiej w stopniu Leutnanta – porucznika.

Uczestniczył w wojnie austriacko-pruskiej w 1866 r. W 1876 r. został wykładowcą w Wojskowej Akademii Technicznej w Wiedniu nauczając zasad fortyfikacji, jednocześnie pisząc wiele podręczników dla c.k. placówek szkolnictwa wojskowego, szkół wyższych i wojskowych oraz dla uczelni technicznych, np. podręcznik „Vademecum nauczania fortyfikacji stałej”, którego trzecie wydanie ukazało się w 1880 r. Do tej pory budowane fortyfikacje posiadały charakter polowy lub prowizoryczny.

Moritz Brunner był jednym z najbardziej znanych austriackich teoretyków budowy fortyfikacji drugiej połowy XIX w. Oprócz opracowywania podręczników, projektował forty „Einheitsfort” – uniwersalne. W 1892 r. został dyrektorem Inżynierii Fortecznej i nadzorował budowę fortów pancernych w Twierdzy Przemyśl wznoszonych wg jego projektów, tj. Fort IX „Ujkowice” ( później nazwany „Brunner”) oraz Fort XIII „San Rideau” (z franc. Osłona Sanu).

W 1895 r. awansował na Generalmajora, a w 1899 r. na Feldmarschallleutnanta. Pozostał w służbie aż do śmierci. Zmarł 25.10.1904 r. mając 65 lat.
W tym poście znajduje się 2 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • 01_large.jpg
  • Moritzbrunner.jpg


Offline cyga...

  • Administrator
  • Marszałek
  • *
    • Wiadomości: 5217
    • Karma: +1/-0
super temat  :bravo :saluti tylko pomyślę do jakiego działu go przenieść  :hmm


Offline Elszarawy99

  • Cywil
  • *
    • Wiadomości: 378
    • Karma: +0/-0
Daniel Salis–Soglio
Urodził się 19.02.1826 r. w Chur w Szwajcarii w arystokratycznej rodzinie, jako syn Emanuela von Salis – Soglio ( oficera w służbie szwajcarskiej) i Margarethy Perpetui von Salis – Rietberg.

W 1845 r. ukończył wiedeńską Akademię Inżynierską i wstąpił do armii austriackiej. Brał udział w wojnie austriacko – piemonckiej, która toczyła się w latach 1848 – 1849 pomiędzy Królestwem Sardynii i Austrią, a w 1864 r. w wojnie Austrii i Prus z Danią, znaną jako II wojna o Szlezwik.

Bardzo szybko awansował w hierarchii wojskowej od Leutnanta - podporucznika w 1845 r., poprzez Oberleutnanta - porucznika w 1848 r. do Hauptmana - kapitana w 1849 r. W latach 1855 – 1859 pełnił funkcję osobistego adiutanta Generalnego Inspektora Inżynierii arcyksięcia Leopolda. W 1860 r. awansował na majora, a w 1864 r. jako pułkownik został dyrektorem Inżynierii Fortecznej w Grazu.

W dniu 3.08.1871 r. został przez cesarza mianowany szefem Dyrekcji Inżynierii Fortecznej w Przemyślu. Pracę podjął w styczniu 1872 r., a zadaniem jego była rozbudowa twierdzy, która zgodnie z decyzją cesarza miała stać się miejscem składowym armii oraz podwójnym przyczółkiem mostowym i bronić się przez 3 miesiące w przypadku regularnego oblężenia. Plan rozbudowy przyjęty na 10 lat, już w 1874 r. został wstrzymany.

W dniu 24.08.1872 r. Daniel Salis – Soglio został szefem Dyrekcji Inżynierii Fortecznej z siedzibą we Lwowie, która swoim działaniem obejmowała Twierdzę Przemyśl i Twierdzę Kraków. Na jego miejsce został powołany pułkownik Anton Werner.

W dniu 1.11.1874 r. dostał awans na Generalmajora, a w dniu 5.07.1876 r. został prezydentem Wojskowego Komitetu Technicznego i Administracyjnego w Wiedniu, a zwolnione przez niego stanowisko szefa inżynierii we Lwowie objął Anton Werner.

W 1879 r. awansował na Generała dywizji i otrzymał najwyższe stanowisko Generalnego Inspektora Inżynierii. W stan spoczynku przeszedł w 1892 r. w stopniu Generała broni, który otrzymał w 1889 r.

Daniel Salis – Soglio był jednym z najwybitniejszych znawców sztuki fortecznej w dziejach Austro – Węgier. Posiadał najwyższy stopień wojskowy wśród wszystkich oficerów korpusu Inżynierii Austro – Węgier. Według jego projektu ( z pewnymi zmianami wprowadzonymi przez Ministerstwo Wojny) i pod jego nadzorem w latach 1883 – 1886 wybudowana została Grupa Siedliska, a fort I „Siedliska” został później nazwany „Salis – Soglio”.

Był dwukrotnie żonaty, miał dwóch synów. Zmarł 19.09.1919 r. w wieku 93 lat.
W tym poście znajduje się 2 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • daniel soglio.jpg
  • salis-soglio-daniel-freiherr-G6MEY8.jpg
« Ostatnia zmiana: Pon, 10 Kwi 2023, 19:38:11 wysłana przez Elszarawy99 »


Offline Elszarawy99

  • Cywil
  • *
    • Wiadomości: 378
    • Karma: +0/-0
Dyrektor inżynierii fortecznej Viktor Nerad

Viktor Nerad urodził się w 1886 roku w niemieckojęzycznej rodzinie w Czeskich Budziejowicach. W odróżnieniu od Prochaski, Stenitzera czy Kornisa, Nerad był zawodowym oficerem – ukończył Pionier-Kadetten Schule w Hainburgu, później służył w c. i k. Pułku Kolejowym i Telegraficznym w Korneuburgu.
W latach 1910-1913 był słuchaczem Wyższego Kursu Inżynierskiego (Höherer Geniekurs) w Wiedniu.  Po ukończeniu kursu, pozostając oficerem nadetatowym macierzystego pułku, został przydzielony do Sztabu Inżynieryjnego (Geniestab) i skierowany do Dyrekcji Inżynierii w Przemyślu, dokąd przybył w 1913 roku.

Jego wspomnienia zaczynają się w sposób, w jaki mogłoby zacząć się niejedno opowiadanie Franza Kafki: Mój brat Gustaw pożegnał mnie na dworcu przed moim wyjazdem do twierdzy. Przy tej okazji powiedziałem mu, że nie mogę się pozbyć pewnego niedającego mi spokoju uczucia.
 Miałem wrażenie, że ta moja wyprawa na północ nie może się dobrze zakończyć. Dzielą się na trzy części: okres przed wybuchem wojny, pierwsze oblężenie, drugie oblężenie.

Zaraz po przybyciu do Przemyśla Nerad dostał za zadanie opracowanie planu modernizacji fortu IIa „Mogiłki”.
 Jak pisał, zbudowany w latach 60-tych XIX w. fort był w opłakanym stanie i w zasadzie wymagał budowy od nowa. Nerad w ciągu trzech tygodni opracował plany i rozwiązania techniczne, które po pewnym ich okrojeniu ze względów budżetowych – zostały zrealizowane nie tylko na tym forcie, ale też na innych modernizowanych w tym czasie dziełach  Efekty osiągnięte przy modernizacji fortu IIa oceniono na tyle wysoko, że następnie powierzono Neradowi prace przy modernizacji fortu III „Łuczyce”. Z zadaniem uporał się tuż przed wybuchem wojny.
 Po 1 sierpnia 1914 roku powierzono mu prace nad przygotowaniem do obrony VII i VIII Obwodu Obronnego Twierdzy Przemyśl – obszaru rozciągającego się od lewego brzegu rzeki Wiar w rejonie Pikulic po prawy brzeg Sanu w okolicy Prałkowiec .
Na tym pagórkowatym i zalesionym obszarze, rozciągającym się w linii powietrznej na ok. 12 kilometrów, Nerad był odpowiedzialny za oczyszczenie przedpola z lasów i wsi,  budowę schronów, magazynów, baraków i pozycji międzypolowych, stawianie zasieków oraz przygotowanie pól minowych.
 Później, już w czasie I oblężenia, odpowiadał tylko za VII Obwód Obronny, gdzie skupił się na przygotowaniu do obrony doliny rzeki Wiar od strony fortu IV „Optyń” oraz samego fortu, który słusznie uważał za kluczowy dla obrony południowego frontu twierdzy.

Warto zaznaczyć, że w czasie I oblężenia Nerad objął komendę nad fortem IV „Optyń”, którego dotychczasowy dowódca doznał załamania nerwowego i nie był w stanie pełnić służby. Jeszcze 3 października zadanie to chciał mu powierzyć komendant VII Obwodu Obronnego, płk August Martinek (zarazem dowódca c.k. 108 Brygady Piechoty).
Pomimo oporów samego Nerada, który jako oficer odpowiedzialny za kwestie techniczne w obwodzie obronnym (Bezirksgenieoffizier) obawiał się, że zaniedba przez to swoje obowiązki i mimo poparcia w tym zakresie ze strony swego przełożonego, płk. Hansa Schwalba, ostatecznie objął komendę nad fortem 5 października i pełnił ją do końca rosyjskiego szturmu. Kwestia objęcia przez Nerada komendy nad fortem w wyniku niezdolności do służby z powodu załamania nerwowego jego komendanta jest o tyle interesująca, że nie byłby to jedyny taki przypadek w czasie I oblężenia.
 Do podobnej sytuacji miało dojść nocą z 6 na 7 października na forcie I/1 „Łysiczka”. Powszechnie w literaturze przyjmuje się, że w czasie szturmu rosyjskiego na fort sytuację opanował por. artylerii Janko Švrljuga. Tymczasem w literaturze węgierskiej decydującą rolę w obronie fortu przypisuje się ppor. węgierskiego pospolitego ruszenia Istvánowi Bielekowi. Co więcej, w niektórych opracowaniach węgierskich można znaleźć informację, że Švrljuga załamał się psychicznie, schronił wewnątrz fortu i odmówił udziału w walce.
Na obecnym etapie badań wciąż trudno ferować kategoryczne sądy w tej sprawie. Warto jednak przywołać zacytowaną przez Nerada relację jego odpowiednika z VI Obwodu Obronnego, kpt. Leo Fukara, który wraz z podległymi mu saperami miał przygotować w krytycznym momencie walk nocą 6/7 października dojście do fortu I/1 dla nadciągającej odsieczy. Wedle tej relacji oficerem, który opanował sytuację na forcie był por. Janko Švrljuga.

Po I oblężeniu Nerad został odznaczony Medalem Zasługi Wojskowej „Signum Laudis”. Na forcie IV „Optyń” przebywał jeszcze w czasie wizyty na nim następcy tronu, arcyksięcia Karola (2 listopada 1914 r.). W literaturze dotyczącej walk o Twierdzę Przemyśl często publikowana jest fotografia z tej wizyty  trudno jednak stwierdzić, czy wśród uwiecznionych na niej 13 postaci znajduje się autor omawianych wspomnień.

Znacznie mniej szczegółowo Nerad przedstawił wydarzenia II oblężenia. W tym czasie pozostał on w VII Obwodzie Obronnym, pracował m. in. nad umacnianiem linii przedpolowej ciągnącej się od Witoszyniec przez Hermanowice po Złotą Górę, która leżała już na przedpolu VI Obwodu Obronnego.

W Twierdzy Przemyśl Nerad przebywał do początku kwietnia 1915 r., gdy został wywieziony w głąb Rosji...       
Nerad swoje wspomnienia z Przemyśla spisał w połowie lat 60-tych, po pół wieku od opisywanych wydarzeń. Z niewoli w Rosji wrócił w 1922 roku. Nie mogąc kontynuować kariery wojskowej w ograniczonej do 30 tysięcy żołnierzy armii austriackiej, pracował jako cywilny inżynier. Zmarł w 1970 roku.
  Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
W tym poście znajduje się 2 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • Nerad-okladka-722x1024.webp
  • Nerad-portret-768x1169.webp
« Ostatnia zmiana: Wto, 18 Kwi 2023, 15:39:11 wysłana przez Elszarawy99 »