Pobojowisko

Narzędzia pól bitewnych - techniczno tematyczny ... => Historia cegielnictwa - wyrobów glinianych ... => INNE : HISTORIA ROZWOJU TECHNIKI - RZEMIOSŁA ... => STARE CEGIELNIE - ich historia , wyroby i zaplecze ... => Wątek zaczęty przez: Pani Zuzanna w Śro, 28 Kwi 2021, 04:58:00

Tytuł: Cegielnia C.K. Armii w Orzechowce - - - "KuKF" ...
Wiadomość wysłana przez: Pani Zuzanna w Śro, 28 Kwi 2021, 04:58:00
Koniec XIX wieku w Przemyślu to okres wzmożonej  rozbudowy  miasta związanej z budową twierdzy strzegącej Bramy Karpat, jak nazywano przejście rzeki Sanu z gór na nizinę. Przyrost ludności skutkował dużym ożywieniem w budownictwie  mieszkaniowym, publicznymi przemysłowym. Podstawowym budulcem była cegła i spoiwo wapienne, a  po  1880r.  beton. Struktura  miasta rozrastała się na materiale ceramicznym, z cegły budowano budynki administracyjne,  szpitale, koszary,  osiedla i  mniej  ważne  dzieła  forteczne. W związku z tym zapotrzebowanie na cegłę znacznie wzrosło po 1880r.,gdy rozpoczęto kolejną fazę budowy twierdzy.Dotychczasowe cegielnie o piecach mielerzowych czy też polowych  nie nadążały z produkcją cegły, stąd pojawiła się potrzeba budowy cegielni o większej wydajności. W rejonie przemyskim pierwsza nowoczesna cegielnia powstała w Orzechowcach. Zapewne  zastąpiła ona cegielnię polową  produkującą na potrzeby  twierdzy, zlokalizowaną w jej łańcuchu zewnętrznym. W jej  miejscu powstał fort Xa, który zaczęto nazywać „fort cegielnia”. Cegielnię w Orzechowcach wybudowano w 1888r. Mimo przeprowadzonej kwerendy archiwalnej, nie udało się ustalić jej pierwszego właściciela. Kolejne wzmianki podają, że do 1939r., a także po 1945 cegielnia należała do Gromady Orzechowce,a następnie do  Gminy Orzechowce.  W 1950 roku przejęło ją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie Wydział Materiałów Budowlanych, które przekazało ją w zarząd Jarosławskim Zakładom Terenowym Przemysłu Materiałów Budowlanych. Cegielnia posiadała powierzchnię 3,65ha, na której wybudowano piec kręgowy systemu Danneberga 12-komorowy z kominem o wysokości 6m w środku tego pieca. Pojemność pieca wynosiła 165000 sztuk cegieł,a jego wydajność miesięczna 360000 sztuk cegieł. Cegielnia posiadała suszarnie surówek o powierzchni 400m2 i pojemności 600000 sztuk cegieł, magazyn cegły, kierat konny do mieszania gliny, 8 stołów strycharskich, a także napędzane napędem zbiorowym półautomatyczny, prasę ślimakową Ø450, walce szybkobieżne Ø600, mieszadło dwuwałkowe, zasilacz skrzyniowy. Początkowo napęd zbiorowy napędzał lokomobil parowy zdemontowany w 1958r. i zastąpiony silnikiem wysokoprężnym typu Wola DT 150  o  mocy  150KM  i  obrotach  1500 obr/min. W latach  60.napęd zbiorowy zastąpiono silnikami  elektrycznymi. Surowiec i cegły transportowano na  taczkach,  a po  1950r .na wózkach szynowych (w  liczbie 6  sztuk)  na  torowisku o długości 500mb. Cegielnia posiadała budynek administracyjno-socjalny,gdyż w okresie szczytu produkcyjnego obsługiwało ją 27 pracowników.Po modernizacji w latach 70. ubiegłego wieku wybudowano piec tunelowy. Z powodów ekonomicznych cegielnie zamknięto w latach 90. ubiegłego wieku.

Zdjęcia za niedługo....
Tytuł: Odp: Cegielnia Orzechowce
Wiadomość wysłana przez: cyga... w Śro, 28 Kwi 2021, 05:10:49
Zuzanno nic dodać nic ujać...
A pierwszym włascicielem była Armia CK.. była to wojskowa cegielnia.. Wojskowej Cegielni pod nadzorem  Dyrekcji Inżynieri  Orzechowcach  :salut
Tytuł: Odp: Cegielnia Orzechowce
Wiadomość wysłana przez: Pani Zuzanna w Śro, 28 Kwi 2021, 20:42:39
Stalingrad w Orzechowcach!
Już 28 lutego 2009r w dawnej cegielni w Orzechowcach odbyła się inscenizacja prezentująca epizod jednej z najważniejszych bitew drugiej wojny światowej.
Budynek cegielni w Orzechowcach odegrał rolę słynnej Stalingradzkiej Fabryki Traktorów Krasnyj Oktiabr, która w zażartych walkach zdobyta została przez Niemców a następnie odbita przez Sowietów.
W Orzechowcach odtworzono najcięższe walki, jakie toczyły się o Stalingradzką Fabrykę Traktorów.
Większość niemieckich "żołnierzy" ubrana była w zimowy wzór umundurowania. Białe spodnie, białe kurtki, białe hełmy. Rosjanie w brązowe umundurowanie.
Niemcy atakowali z moździerzy. Piechota Wehrmachtu chroniła się za transporterem opancerzonym. Rosjanie bronili fabryki. Mieli działa, ckm.
Najkrwawsze walki rozegrały się w ruinach. Żołnierze niemieccy nie radzili sobie z tego typu działaniami. Zostali pokonani. Wielu dostało się do niewoli. Niektórych Niemców, np. obsługę transportera, Rosjanie rozstrzeliwali na miejscu.
Stara cegielnia w Orzechowcach, w której przeprowadzono inscenizację, znajduje się w dolince. Ze znajdującej się obok skarpy widzowie mieli doskonały widok na całe pole bitwy. Widzów było ok. 2 tys.
Jak na zawołanie, na czas bitwy, rozpętała się zadymka śnieżna. W rzeczywistości, w chwili walk o Stalingrad zima była o wiele sroższa. Temperatura spadała do minus 40 stopni.

Organizatorem inscenizacji była Gmina Żurawica wraz z Przemyskim Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.
Tytuł: Odp: Cegielnia Orzechowce
Wiadomość wysłana przez: Komisarz w Śro, 28 Kwi 2021, 21:08:17
Szkoda takiego obiektu.
Tytuł: Odp: Cegielnia Orzechowce
Wiadomość wysłana przez: cyga... w Śro, 28 Kwi 2021, 21:29:19
Szkoda takiego obiektu.
oj bardzo ,a jest ich już na palcach policzyć...
Dlatego też napisałem to mini-forum o cegielnictwie i jego wyrobach , co by chociaż na zdjeciach coś pozostało...
A niedługo bedzie i muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej..
Dawaj Brachu prosze foty cegieł z Twoich okolic.. :salut
Tytuł: Odp: Cegielnia Orzechowce
Wiadomość wysłana przez: Komisarz w Śro, 28 Kwi 2021, 21:51:44
...widzisz.... Gładyszów .....stara cegielnia...racja...... jak tam będę zrobię zdjęcia i coś więcej się dowiem o jej  historii od Karia.
Tytuł: Odp: Cegielnia Orzechowce
Wiadomość wysłana przez: cyga... w Śro, 28 Kwi 2021, 22:09:36
...widzisz.... Gładyszów .....stara cegielnia...racja...... jak tam będę zrobię zdjęcia i coś więcej się dowiem o jej  historii od Karia.
Brachu pisz o ilu cegielniach tylko chcesz ... temat jest maga ciekawy , z magią i trudną historią ciężkiej bardzo pracy wtedy ludzi...
cegły sa dosłownie wszedzie , po umyciu są piekne i kawał historii..
rób foty , twórz dokumentacje tego co pozostało i gromadz kolekcje cegieł...
dział cegielnictwa bardzo szeroko rozbudowałem , wiec napewno znajdzie sie odpowiednie miejsce na kazdy material...
a tu kilka jeszcze ruin pieca  :cry
Tytuł: Odp: Cegielnia C.K. Armii w Orzechowce ...
Wiadomość wysłana przez: cyga... w Nie, 02 Maj 2021, 07:04:02
studnia nawat kiedyś z cegieł była..
Tytuł: Odp: Cegielnia C.K. Armii w Orzechowce ...
Wiadomość wysłana przez: Pani Zuzanna w Sob, 08 Maj 2021, 22:27:33
Orzechowe zachwycają pod każdym względem.
Zdjęcia własne z 08.05.2021
Tytuł: Odp: Cegielnia C.K. Armii w Orzechowce ...
Wiadomość wysłana przez: cyga... w Sob, 08 Maj 2021, 22:31:30
piekne zdjęcia  :good a cegiełki były  :hmm
Tytuł: Odp: Cegielnia C.K. Armii w Orzechowce ...
Wiadomość wysłana przez: Pani Zuzanna w Sob, 08 Maj 2021, 23:19:14
piekne zdjęcia  :good a cegiełki były  :hmm

Były, byly🙃
Pełno 15- 26, 15-28
I kilka numerycznych
Oto jedna z nich.. 6 ewentualnie 9😁
Tytuł: Odp: Cegielnia C.K. Armii w Orzechowce ...
Wiadomość wysłana przez: Pani Zuzanna w Sob, 08 Maj 2021, 23:23:22
A tu ścienne sentencje😎
Ktoś bardzo nie lubi cegielni lub bardzo lubi. To zależy z której strony się patrzy 😁😁😁😁