Pobojowisko
Narzędzia pól bitewnych - techniczno tematyczny ... => Historia cegielnictwa - wyrobów glinianych ... => INNE : HISTORIA ROZWOJU TECHNIKI - RZEMIOSŁA ... => STARE CEGIELNIE - ich historia , wyroby i zaplecze ... => Wątek zaczęty przez: Pani Zuzanna w Śro, 21 Kwi 2021, 05:05:42
-
Cegielnia w Buszkowicach została założona w 1902r przez firmę Kalman Freudenheim,a następnie Freudenheim K. Spadk. W 1950 r. cegielnie przejął skarb państwa;wchodziła w skład najpierw Przemyskich Zakładów Terenowych Materiałów Budowlanych, potem Przemyskich Zakładów Przemysłu Kruszyw i Betonów ,które w 1963r.przekazały ją Jarosławskiemu Przedsiębiorstwu Ceramiki Budowlanej. W1985 roku spłonęła obudowa pieca, a w 1986 przedsiębiorstwo przekazało cegielnię miastu Przemyśl .Obecnie cegielnia znajduje się w rękach inwestora prywatnego.W skład cegielni wchodziły:16-komorowy piec kręgowy systemu Hoffmana (obecnie bez obudowy)z kominem bocznym (zachowanym w całości), pięć suszarni (zachowana jedna), trzy magazyny wyrobów obsuszonych (niezachowane),wyrobnia (niezachowana),budynek administracyjno-socjalny (zachowany). Wydajność miesięczna cegielni wynosiła 400000 sztuk cegieł.
Na stronie http://isap.sejm.gov.pl znalazłam zarządzenie Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 25 kwietnia 1950 r. w sprawie ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem: Cegielnia Freidenheima Józefa i S-ki w Buszkowicach, gm. Żurawica, pow. Przemyśl.
-
Temat bardzo ciekawy ,sama cegielnia to bardzo jeszcze dobrze zachowany obiekt !!!! JESZCZE :cry i miała bardzo duży wachlarz cech na cegłach ...
Za dzieciaka lataliśmy tam ,a na wakacjach można było zarobić przy produkcji cegieł...
Mam masę zdjęć i w wolnej chwili pokażę kilka innych budynków po cegielni .
-
dziś to już tylko wspomnienia kiedyś świetności cegielni...
opuszczone budynki administracji , magazyny , studnia i w oddali wiata produkcyjna i komon..
cdn..
-
...
-
Wielka otwarta wiata o długości ok 60m , i chyba produkcyjna... pokryta dachówką z DOBRZECHÓW , wiec chyba cegielnia nie wytwarzała własnej dachówki... :hmm
-
na dużym terenie cegielni można też spotkać pozostałości po nie istnirjących budynkach..
-
Co do imiennej cegły Freudenheim, to nigdy nie znalazłem takowej na terenie cegielni... jest jej dużo w całym województwie i jest bardzo specyficzna z nazwiskiem ..
-
na cegielni czasami można zobaczyć cegły o rozmiarze "forteczym" dużym z literką "B" jest była to chyba jedna z nielicznych produkowanych na zamówienie A-W Armii w tym rozmiarze..... ale i nie tylko dla wojska ( cerkwie , domy , kościoły )..
-
Ostatnio w jednym z pustostanow który był kiedyś według mnie budynkiem gospodarczyn znalazłam sporo cegieł z sygnaturą B. Więc używano ja nie tylko do budowy twierdzy.
-
Najcześciej spotykaną cegłą z sygnatura , są tak zwane "15=ki" "PRL-ki" i najczęściej o numerach (15-28) , ale i czasami mozna znaleść (15-8)..
-
dzię wreszcie piękne z kropkami imienne Freundenheima
-
dziś pomiedzy "Starymi Sapiehami" taki ładny wyrazny Freundenheim
-
na cegielni już trudno znaleść ten wzór jak pieknej graficznie cegły "2.R.E.B.N.; 2" ... a ja trafiłem na super miejsce i w pieknym stanie rózne numery i serie..
-
ktoś wie co ten skrót mówi... jaki pełny wiersz sie pod nim kryje :hmm :pyt ".R.E.B.N.; "
oprócz tego cegła ma numery parti ... ja największą wartość jaką znalazłem to 12
ogólnie trafiłem na ( 1 - 2 - 3 - 4 - 6 - 7 - 8 -9 - 10 - 11 - 12 )
-
Reklama cegielni Freudenheim w Kalendarzu Przemyskim za rok 1914 .