Pobojowisko

Koszary 33 PUŁK PIECHOTY-/-I BAT. GR. NICKLA - Przemyśl Zasanie, ul 29 listopada

Offline cyga...

  • Administrator
  • Marszałek
  • *
    • Wiadomości: 5217
    • Karma: +1/-0
Witam  :salut i jak w tytule...
A-W koszary Przemyśl-Zasanie ul.29.Listopada...
Na temat tych koszar nie ma za wiele pewnych informacji    :hmm  i są dwie opcje....
Albo stacjonował tam w czasie oczywiście pokoju, "33 Pułk Piechoty" z dowództwem ,, lub "I Batalion Grupy Nickla:hmm
Na 100% była tam stacja telefoniczna linii nr.42., a w budynku z kurantem ( wieżyczką ) były pomieszczenia sztabowe ,lub stołówka oficerska..
Co do dowództwa to jeżeli był tam 33 pułk, to i było tam jego dowództwo...
Natomiast jeżeli stacjonował tam I Batalion Grupy Nickal , to samo dowództwo było w budynku "Domu Robotniczym"  :hm: ale o tym budynku już w osobnym temacie napisze...
I jak zwykle wielka prośba o foty archiwalne i wszelkie info na temat tych koszar...
I kilka współczesnych zdjęć..
Zapraszam cyga..
W tym poście znajduje się 2 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • DSC00995.JPG
  • DSC00996.JPG
« Ostatnia zmiana: Pią, 12 Lut 2021, 21:26:10 wysłana przez cyga... »


Offline cyga...

  • Administrator
  • Marszałek
  • *
    • Wiadomości: 5217
    • Karma: +1/-0
Od siebie dla niezorientowanych dodam jeszcze że, koszary były umiejscowione w idealnym miejscu  :dobrze:
Ok 500m od lini rzeki San , na jej zachodniej stronie  .
I ok 100 m od linii taboru kolejowego  .
Pięknie wyremontowane budynki koszar...
Fotki niestety robione z za szyby jadącego samochodu...
A tak na marginesie : może ktoś wie czy na terenie obecnej jednostki znajduję się jakaś tabliczka upamiętniająca tamte czasy A-W... :hm:
Wczoraj byłem w 1 pułku pancernym Żurawica i niestety nie ma tam śladu upamiętnienia tej A-W jednostki artylerii polowej...
Podobno nawet w archiwach nic nie mają.... :niewiem:
Na bramie dyżurny oficer zrobił wielkie oczy  :O jak opowiedziałem mu w skrucie co tam kiedyś było...i kazał 13 maja wpaść na dni otwarte to pomoże mi podgadać z oficerami mającymi dostęp do archiwów.. :dobrze:
Cyga...
W tym poście znajduje się 4 załącznik/załaczniki, którego/których nie możesz wyświetlić ani pobrać. Aby zobaczyć załącznik/i prosimy zaloguj się lub zarejestruj.
  • P1010552.JPG
  • P1010555.JPG
  • P1010556.JPG
  • SAM_0041.JPG


Offline Elszarawy99

  • Cywil
  • *
    • Wiadomości: 378
    • Karma: +0/-0
Troche info...
 Historia zespołu koszarowego przy obecnej ul. 29 listopada w Przemyślu związana jest z powstaniem Twierdzy Przemyśl. Wraz z rozbudową przemyskich fortyfikacji, przeniesieniem w roku 1889 dowództwa X Korpusu C.K. Armii, a także komend poszczególnych brygad i pułków, których pododdziały stacjonowały  w Przemyślu, zaistniała potrzeba budowy licznych obiektów koszarowych.
 Pod koniec lat 90. XIX wieku w Przemyślu istniało 8 zespołów koszarowych, zwanych wówczas grupami baraków, położonych w prawobrzeżnej części miasta przy ul. Mickiewicza  i ul. Siennej (grupy baraków nr V, VI i VIII) oraz grupa nr IV przy ówczesnej ul. Dobromilskiej (obecna ul. Słowackiego).
 W lewobrzeżnej części miasta zlokalizowane były dwie grupy baraków, przy ul. 3 Maja (nr I i II) oraz przy  ul. Lipowej Dolnej (ul. Okrzei). Koszary wzniesiono również przy ul. Cichej (obecnie ul. Smolki), Czarnieckiego, Dworskiego i Strycharskiej, a na Zasaniu przy ul. Winna Góra (obecnie ul. 29 Listopada). Na przełomie XIX i XX stulecia stacjonował II i III batalion 77 Galicyjskiego Pułku Piechoty Księcia Filipa Wirtemberskiego, a następnie, do momentu zakończenia I wojny światowej pododdziały oraz sztab 45 Galicyjskiego Pułku Piechoty Arcyksięcia Józefa Ferdynanda.
    W listopadzie 1918 r. koszary położone przy ul. 3 Maja i obecnej 29 Listopada odegrały ważną rolę podczas walk polsko – ukraińskich. Już 1 listopada wielu austro – węgierskich oficerów i żołnierzy postanowiło walczyć w szeregach oddziałów polskich, dumnie przypinając do mundurów biało – czerwone kokardy. Na terenie koszar, w dużej części opanowanych przez byłych legionistów i młodzież szkół przemyskich pod dowództwem podporucznika Leopolda Niżyńskiego w dniu 1 listopada 1918 r. powstał główny punkt organizacji polskich oddziałów wojskowych w Przemyślu.
 Tutaj również stacjonował sztab majora Juliana Stachiewicza, głównodowodzącego połączonymi siłami tzw. Legii Oficerskiej oraz oddziałów przemyskich, które odbiły prawobrzeżną część miasta z rąk ukraińskich w dniach 11 – 12 listopada 1918 r.  W latach 1921 – 1939 w koszarach pomiędzy ul. 29 Listopada 1 a ul. 3 Maja 38 stacjonował 38 Pułk Piechoty Strzelców Lwowskich, skierowany do Przemyśla z frontu, gdzie brał udział w wojnie polsko – sowieckiej, a wcześniej jego żołnierze uczestniczyli w walkach polsko – ukraińskich. W sąsiednich budynkach koszarowych, pomiędzy ul. 29 Listopada 2 a ul. 3 Maja 36, w latach 1921 – 1934 stacjonował 10 Pułk Saperów.
    Od września do grudnia 1944 r. w Przemyślu kwaterowały pododdziały 6 Dywizji Piechoty.
 Po zakończeniu II wojny światowej, w latach 40. i 50. ubiegłego wieku, w koszarach przy ul. 29 Listopada stacjonowały pododdziały 9 Dywizji Piechoty, a od początku lat 60. do roku 1989 jednostki Wojsk Kolejowych. W 1991 r.  w ramach reorganizacji Sił Zbrojnych odtworzono w Garnizonie Przemyśl 14 Pułk Zmechanizowany Ziemi Przemyskiej, stacjonujący w koszarach przy ul. 29 Listopada.
 W 1993 r. jednostka została przeformowana w 14 Brygadę Pancerną. Na terenie koszar przy ul. 29 Listopada stacjonował również, powstały w ramach 14 BPanc, Polsko – Ukraiński Batalion Sił Pokojowych, istniejący w latach 1998 – 2010.
 Kolejną jednostką wojskową stacjonującą w historycznych koszarach przy ul. 29 Listopada były pododdziały 14 Brygady Obrony Terytorialnej Ziemi Przemyskiej im. Hetmana Polnego Koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, powstałej w roku 2000 na bazie rozformowanej 14 BPanc.
 Siedem lat później, w ramach kolejnej reorganizacji, 14 BOT została rozformowana, a w jej miejsce powstał 14 Batalion Obrony Terytorialnej, przeformowany w roku 2008 w 14 Batalion Zmechanizowany, wchodzący w skład 21 BSP.
     W 2010 r. do historycznych koszar przy ul. 29 Listopada w Przemyślu przybyły pododdziały 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich 21 BSP, jednostki odtworzonej na bazie rozformowanych 14 Batalionu Zmechanizowanego i Polsko – Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych.

   Dawne koszary austriackie w Przemyślu zostały wpisane do rejestru zabytkówwoj. podkarpackiego pod nr A – 705 oraz A – 706  na podstawie decyzji z dnia 15.12.1983 r.


Źródło: ,,Historia koszar przy ul. 29 Listopada w Przemyślu” – zasoby Sali Tradycji  5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu