Pobojowisko
Narzędzia pól bitewnych - techniczno tematyczny ... => Historia cegielnictwa - wyrobów glinianych ... => INNE : HISTORIA ROZWOJU TECHNIKI - RZEMIOSŁA ... => "ARYSTOKRATKI" - Cechowane cegły herbowe "Arystokratka" ... => Wątek zaczęty przez: Pani Zuzanna w Śro, 05 Maj 2021, 05:01:05
-
Kaflarnia w Szówsku była jedną z największych fabryk kafli w Polsce przedwojennej. Założycielem kaflarni (obok własnej cegielni) powstałej w 1897 roku był ks. Witold Czartoryski. Zakład powstał w 1918 roku. Do produkcji kafli sprowadzano białą tłustą glinę z Wrocławia i chudą z Bolesławca, które po zmieszaniu z gliną miejscową pozwalały produkować wyroby wysokiej jakości i trwałości. Powierzchnia całego przediębiorstwa obejmowałą 38 ha. Zakład składał się z 20 budynków (5920 m2). Główny budynek fabryczny (1550 m2), był piętrowy i murowany. W budynku znajdowały się dwa piece do wypalania kafli. Jeden,opalany drewnem i drugi etażowy, na węgiel. Budowniczymi pieców było Towarzystwo dla Budowli Przemysłowych Schleven i Ska, Kraków, [ul.] Mikołajska 8, według planów firmy Eckerd i Hotop w Berlinie. Produkcja przedwojenna wynosiła 400000–500000 sztuk kafli rocznie. Organizacja zbytu obejmowała liczne przedstawicielstwa:
Inż. Mastalski i Kondratowski na Lwów, Tarnopol i okolicę – przedstawicielstwo i wyłączna sprzedaż.
Sikora, Przemyśl-Zasanie. Wyłączna sprzedaż na Przemyśl.
Chomiak, Sambor. Wyłączna sprzedaż na Sambor, Stryj, Stanisławów, Kołomyję.
Stanisław Mitera, Bochnia, Pl. Gazaris, wyłączna sprzedaż na Kraków i województwo.
Firma przez jakiś czas posiadała własny sklep w Krakowie, jego kierownikiem była Marsoygowa. Kaflarnia prezentowała swoje wyroby na wystawie w Poznaniu – Powszechna Wystawa Krajowa w 1928 roku. Ostatnim właścicielem zakładu był Włodzimierz Czartoryski. W 1946 roku kaflarnia była nieczynna ze względu na zniszczenie komina i zdekompletowane maszyny. W 1948 roku a formalnie w 1950 roku, orzeczeniem Ministra Przemysłu Lekkiego nr 40 zakład został znacjonalizowany. Przez jakiś czas ponownie funkcjonował. Obecnie nie istnieje.
-
A ten dekielek wyczystki to napewno z ich prodykcji ? i co to za skrót :hmm
-
A ten dekielek wyczystki to napewno z ich prodykcji ?
Zdecydowanie ich produkcji.
Tu link do materiału https://www.zdunskieopowiesci.pl/o-cegielni-i-kaflarni-w-szowsku/
-
Też dokładam cegiełkę do tematu, a mianowicie trochę informacji dotyczących produkcji i wyrobów fabryki dachówek i kafli w Szówsku .
-
Extra szczegółowe informacje :good
A powiedz proszę Szakal jak się orientujesz ? czym była (cegła klinowa) ?
-
Extra szczegółowe informacje :good
A powiedz proszę Szakal jak się orientujesz ? czym była (cegła klinowa) ?
Cegła klinowa to wysokoglinkowa cegła szamotowa i używano jej na przykład do robienia łuków.
-
Extra szczegółowe informacje :good
A powiedz proszę Szakal jak się orientujesz ? czym była (cegła klinowa) ?
Cegła klinowa to wysokoglinkowa cegła szamotowa i używano jej na przykład do robienia łuków.
dzieki Zuzanno :hug a ja kiedyś tylko takie ogryzki : zaślepkę wycyzstki z logo firmy SZÓWSKO, kafle , pół tylko dachówki i chyba mega strzał..... :hura szklana dachówka..
Na bank tam jeszcze wrócę... :car
-
Taka ciekawostka w okresie wielkiej wojny w cegielni w Szówsku były wyrabiane tabliczki znamienne na groby i mogiły w okolicy Jarosławia oraz Przeworska. Do dziś wystękują na cmentarzach wojennych w Manasterzu, Cetuli i Radawie. Występowały one na wielu innych cmentarzach wielkiej wojny lecz przez zaniedbanie w okresie PRL-u znikły z krajobrazu wielu cmentarzy wojennych . Na cmentarzu w Mołodyczu są wmurowane w pomnik na cmentarzu wojennym.
-
A tak wyglądają same tabliczki.
-
A tak wyglądają same tabliczki.
wow :OO ciekawe i czy to z takiej mieszanki jak cegła :wow :pyt
-
Znalazłam orzeczenie Nr 40 Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 8 kwietnia 1950r., wydane w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego o przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa. Na własność Państwa zostało przejętych wtedy 12 firm w tym cegielnia i kaflarnia W. Czartoryskiego. Orzeczenie było ostateczne i prawomocne.
Tu link do strony
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP19500530620/O/M19500620.pdf
-
A ja kiedyś identyczne jak z linku zaślepki wyczystek z logo firmy,.,.
-
i trzy inne maści jakie udało mi sie zgriomadzić p[rzez kilka tygodni.. a w tym dwa inne wzory sygnatur..
cdn... :salut
-
Cegielnia w Szówsku wyrabiała również cegły z sygnaturami SZ, C i S z koroną .
-
Cegielnia w Szówsku wyrabiała również cegły z sygnaturami SZ, C i S z koroną .
piękna i widze specyficzna forma cechy... a masz może to SZ... bo nie kojaże :hmm
-
Niestety na razie nie posiadam, zdjęcie pochodzi z internetu .
-
Niestety na razie nie posiadam, zdjęcie pochodzi z internetu .
dziekuje Szakal...jakaś taka bez duszy :hmm
-
dziś wreszcie cegła koronna Czartoryskich-Sieniawskich " S # " szkoda tylko że nie było rodowej "C" Czartoryskich... ale gdzieś na mnie czekają... :witch
-
Pozwolę sobie zapodać cegle C z koroną jak i również kawałek, kawaleczek dachówki z tą samą sygnaturą. Mnogo na ziemi jaroslawskiej dachówek sygnowanych Czartoryskim, bez tego loga. Myślę że ujrze ja kiedyś w całości
-
przepiękne :bravo i czy to frogo z C i koroną jest wypukłe :hmm
-
Tak tak wypukłe
-
Pierwszą cegielnią w Białobrzegach była cegielnia założona przez księżną marszałkowa Izabelę Czartoryską około 1790 roku. Kiedy to księżna marszałkowa samodzielnie rządziła dobrami łańcuckimi i kiedy to intensywnie przystąpiła do rozbudowy i upiększania Łańcuta i podległych włości. Znajdowała się w prawobrzeżnej części wsi w okolicach obecnego Komisariatu Policji. Cegielnia ta dawała możliwość pracy wielu mieszkańcom. Pomimo tego, że praca była ciężka niejednokrotnie pracowały w niej całe rodziny. Przez cały okres mimo zmian ustrojowych w cegielni tej cegłę wyrabiano ręcznie. Najpierw glinę pozyskiwano z wyrobiska, następnie urabiano brodząc stopami. Gdy glina uzyskała zwartą masę wkładano ją do drewnianej formy, ubijano i zręcznym wstrząsem usuwano z formy. Surowa cegła trafiała do pobliskiej szopy do wyschnięcia. Tzw. surówkę suszono około 3-4 tygodnie, między czasie należało ją przynajmniej raz przełożyć w celu lepszego wyschnięcia. Następnie układano w piecu na dwa tygodnie do wypału. Gotowa cegła pełna z herbem i rokiem produkcji miała wymiary 30x14x7cm. Materiałem opałowym było twarde drzewo. Cały proces technologiczny trwał około dwu miesięcy w zależności od pory roku i pogodowej aury. Czynna była prawie sto pięćdziesiąt lat. W okresie międzywojennym cegielnią zarządzała Gmina Białobrzegi. Produkowano cegłę o wymiarach 32x15x7. Po wojnie przez pewien czas cegielnia zarządzała Gromadzka Rada Narodowa. Ostatni piec cegły został wypalony około 1950 r. Z cegły wykonanej w tej cegielni pobudowano wiele obiektów hrabiowskich i społecznych w całej okolicy. W samych Białobrzegach pobudowano dwór, szkoły. Dom Ludowy,Kościół, sklep i wiele budynków mieszkalnych. Widoczne obecnie rozległe obniżenie terenu, to tylko pozostałość po ogromnym wyrobisku, które w latach sześćdziesiątych XX w. zostało zrekultywowane pod potrzeby wypasu bydła.
-
Białobrzegi o które chodzi. Cegły z herbem i rokiem produkcji :OO
-
Białobrzegi o które chodzi. Cegły z herbem i rokiem produkcji :OO
Dziewięć kilometrów na północny wschód od Łańcuta na powierzchni 1548 ha rozpościerają się Białobrzegi. Są one podzielone rzeką Wisłok na część lewą i prawą. Cegielnia Izabeli Czartoryskiej została założona w 1790 roku . Nie znalazłam informacji o tym czy był produkowane cegły z sygnaturą.
Pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Białobrzegach zaczęły powstawać także cegielnie prywatne.Pierwszą cegielnią prywatną w Białobrzegach po II wojnie światowej była cegielnia Andrzeja Bestra, która pracowała w latach 1960-1970. Najpierw wyrabiano cegłę tradycyjnie ręcznie około tysiąc sztuk dziennie pracowały przy niej dwie osoby, ale po pewnym czasie właściciel opracował maszynę do której wrzucano przyrychtowaną /wykopaną/ glinę, maszyna urabiała i na końcu pracownicy odcinali surowa cegłę. Maszyna do cegły działała na zasadzie maszynki do mięsa. Produkowano dziennie około 15 tyś. sztuk i potrzebnych było 10 osób. Wiele było także cegielnianych szop, bez możliwości wypalania cegły, jedynie cegłę wyrabiano, suszono i następnie transportowano do cegielni mającej piec. Piece mogły jednorazowo wypalić od 30 - 60 tysięcy sztuk. Cegła maszynowa miała wymiary 27x13x6 cm. Cegłę wypalano miałem węglowym.
W białobrzeskich cegielniach wypalano rocznie około 3 milionów cegieł rocznie a nieczynne cegielnie do chwili obecnej są elementem krajobrazu.
-
dekielek i proste a piękne sygnowane dachówki.. z SZÓWSKO
-
Dziś kolejne trafienie i ślady kaflarni Czartoryskich... mase przepięknych kaflii dwie zaślepki.
-
kafli chyba dość,,,, teraz kilka typów ich cegieł...
od wielkiej cegły z wielkim S Z
po małe w frogo s z
jak i z rzymskimi cyframi S Z --- IV
S Z --- II
S Z --- I
-
mały kotek lub gronostaj na Czartoryskim...
i bardzi dziwna z SZÓWKO "S W" :hmm
-
Jeśli ktoś z Was potrzebowałby namiarów na cegielnie w Białobrzegach to udostępniam 50.10818618705254, 22.33050619583719 . Jest to Pinezka na pierwszą cegielnie jest ona teraźniejsza około lata 50 niedaleko niej znajduję się druga starsza lecz jest ona na terenie prywatnym i ostał się tylko komin . :salut
-
kolejne sygnatury tym razem kaflarni...
-
a dziś przepiękny Czartoryski Koronny "C #" wdeptany w łąkę , a Sieniawski Koronny "S #" w drogę... :OO
-
wczoraj trafiłem pomiedzy cegłami "S Z" i "sz -- IV" ktorych chyba skrót S Z oznacza samą lokalizację cegielni "SZÓWSKO" trafilem znowy dwa fragmęty cegieł z sygnaturą "Z W -- IV" ... :hmm
Ktoś kojarzy takie inicjały w ich rodzie , może to inicjały kogoś z rodu Sieniawskich , może Zamoyskich :hmm bo ich cegła Z Z to chyba też z tej cegielni
-
Na starej budowli pośród cegłami 'S Z' i " s z II" wyszła ciekawa nemeryczna, i to rzymski numer "VI"
Dobrze dla potwiedzenia było by trafić coś jeszcze podobnego i w całosci..